NATO'dan Patriot Sevkiyatına Onay

NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı. Buna göre NATO, Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirmek adına gerekli füze sistemlerinin yerleştirilmesi için resmen onay verdi.

NATO'dan Patriot Sevkiyatına Onay Dünya

Bildiride şu cümleler yer aldı:

"NATO Dışişleri Bakanları olarak Türkiye'nin taleplerine yönelik gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucu varolan tehditlere karşı kararlılığımızı ortaya koyduk. Almanya, Hollanda ve ABD'nin Patriot füze bataryalarını sağlama konusundaki olumlu yanıtlarını memnuniyetle karşılıyoruz."

Zirve sonrası basın toplantısında soruları yanıtlayan Rasmussen, Suriye'ye kuvvetli bir mesaj vererek, "Türkiye'ye saldırmayı düşünen bunu aklından bile geçirmesin" dedi. Şu aşamada sadece siyasi kararın alındığını belirten Rasmussen, teknik detaylar konusunda kararların henüz alınmadığını ve herhangi bir detay veremeyeceğini açıkladı. Angajman kurallarına ilişkin olarak ise Rasmussen, özel herhangi bir angajman kuralı uygulanmayacağını normal prosedürlerin kullanılacağını kaydederek bu prosedürlere 27 müttefik ülkenin birlikte karar vereceğini sözlerine ekledi. Rasmussen şöyle konuştu:

"Kuzey Atlantik Konseyi olarak bölgedeki gelişmeleri ve füzelerin yerleştirilme aşamalarını yakından takip edeceğiz. Ayrıca Konseyimiz Suriye'de bulunan kimyasal silahların kullanımı konusundaki endişeler tam mutabakatla açıklanmıştır. Bu silahların kullanılmaya kalkılması uluslararası hukukun açık ihlali olarak kabul edilecektir. Yerleştirilmesi planlanan bu füzeler NATO'nun 'füze savunma sistemi' kapasitesi ile bağlantılı değildir ve olması da düşünülmemektedir."

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 397
Bu Ay : 5591
Toplam : 5591

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom