'Kültürel Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız'

Hacivat-Karagöz gölge oyunu sanatçısı Mehmet Ali Karataş, Avrupa ülkelerinin medya ve çocuklar üzerinden topluma kültürel değerlere sahip çıkma çağrısında bulundu.

'Kültürel Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız' Malatya Kültür-Sanat

Hacivat-Karagöz gölge oyunu sanatçısı Mehmet Ali Karataş, Avrupa ülkelerinin medya ve çocuklar üzerinden topluma kendi kültürlerinin propagandasını yapıp, kültürlerini topluma empoze etmeye çalıştığını söyleyerek, kültürel değerlere sahip çıkma çağrısında bulundu.

Malatya'da yaşayan Hacivat-Karagöz gölge oyunu sanatçısı Mehmet Ali Karataş, toplumsal değerlerin giderek unutulmakta olduğunu kaydetti. Kültürel değerlere ve halk kahramanlarına sahip çıkılmamasına tepki gösteren Karataş, bunda Batı toplumlarının sosyokültürel etkisinin büyük yeri olduğunu vurguladı.

Reklam tabelalarıyla başlayan kültürel yozlaşmanın bugün televizyonlardaki çocuk kanallarıyla, kırtasiye materyalleriyle ve oyuncak sektörüyle daha hızlı ilerlediğini belirten Karataş, "Toplumumuza ilişkin sürekli gözlem yapıyorum. İlkokul çocuklarına bakıyorum. Çantalarında 'Örümcek Adam', 'Süperman', 'Barbi bebek' resimlerini görüyorum. Kırtasiye malzemelerini, defter kapaklarını inceliyorum benzer şeyler. Sokakta gezerken tabelalara, insanların konuşmalarına, giyim kuşamlarına bakıyorum bu tarzların bize ait olmadığını görüyorum. Ben buna kültür emperyalizmi diyorum; Avrupa ve Amerika'nın kültürünü televizyon kanalları ve medya organlarıyla bize dayatmasıdır" dedi.

Kendi kültürüne ve değerlerine sahip çıkmayan toplumların, başka toplumların kültürü etkisinde kalacağını anlatan Karataş, Avrupa özentiliğinin toplumu her yönüyle kuşattığına dikkat çekti. Karataş, "Kendi yaşantımızdan çevremize, çocuklarımızın kırtasiye malzemelerinden oyuncaklarına kadar yansıdı. Bu bir kültür propagandasıdır. Bu propagandaya karşın bizim kültürümüz, kahramanlarımız nerede? 'Hacivat-Karagöz', 'Keloğlan', 'İbiş', 'Temel ile Dursun', 'Nasrettin Hoca', 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' gibi nice kahramanlarımız var. Ama nedense toplumumuz, bunlar yokmuş gibi davranıyor. Neden televizyonlarda, okul çantalarında, kırtasiye malzemelerinde bizim öz değerlerimiz niye kullanılmasın, tanıtılmasın. Çocuklar kendi kültürünün minyatürü oyuncaklarla neden büyümesin. O yüzden kendi kültürümüze sahip çıkalım, yaşatalım ve çocuklarımıza işleyelim. Bu kültür devriminin yeniden başlatılması lazım" şeklinde konuştu.

Yakın bir zamanda Karagöz'ün Türk mü? Yoksa Yunan mı? olduğuna dair iki ülke arasında yapılan tartışmayla, sahipsizliğine vurgu yapan Mehmet Ali Karataş, "Bir Karagöz gölge oyunu sanatçısı olarak üzülerek söylüyorum ki, bu tartışmada Yunanlılar haklı. Çünkü ülkemizde bir tane bile Karagöz sahnesi bulunmuyor. Daha doğrusu Karagöz'e sahip çıkan yok. Ama Yunanistan'da 5-6 tane Karagöz sahnesi çalışıyor. Sahiplenme budur. Özellikle Karagöz, Türkiye'de Ramazan pidesi gibi. Çünkü artık sadece Ramazan ayında ve belli yerlerde hatırlanıyor" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 280
Bu Ay : 4681
Toplam : 4681

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom