Kerkük'te Tehlikeli Gelişme

Irak'ta merkezi Bağdat yönetimi ile kuzeydeki bölgesel Kürt yönetimi arasında "askeri görev alanı yetkisi" nedeniyle başlayan gerginlik yeniden yükseldi.

Kerkük'te Tehlikeli Gelişme Dünya

Geçtiğimiz hafta Kürt yönetimi temsilcileri ile Bağdat arasındaki müzakerelerden olumlu bir netice alınamamıştı. Başbakan Nuri el Maliki, Kerkük sınırına gönderdiği Dicle Askeri Operasyon Gücü'nü çekeceğini söylemesine rağmen bunun gerçekleşmemesi ve bölgeye yeni asker takviyesi yapılması gerilimi yeniden tırmandırdı.Dün sabah saatlerinden itibaren Erbil'den hareket eden zırhlı askeri tabur Kerkük'e 10 kilometre uzaklıktaki Dibis bölgesine yerleşti.

Kürt bayrakları ile donatılmış yaklaşık 800 araçtan oluşan askeri konvoy, şehir merkezinden marşlar eşliğinde ve sloganlarla Kerkük'e doğru hareket etti. Askeri personel aracı, mayın tarama ve zırhlı arazi araçlarından oluşan birlik, 1. Savunma Peşmerge Gücü Birliğe dahil oldu.Kuzey Irak'ta KDP güçlerine bağlı tüm askeri ve Peşmerge birlikleri, gerilimin tırmanması üzerine Kerkük'e 20 kilometre uzaklıkta bulunan Pirdi'ye konuşlanmıştı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 488
Bu Ay : 6468
Toplam : 6468

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom