Bordo Bulamacı İlaçlaması Anlatıldı

Malatya merkeze bağlı Sütlüce köyünde, üreticilere yönelik çiftçi toplantısı yapılarak, 'bordo bulamacı ilaçlaması' hakkında bilgi aktarıldı.

Bordo Bulamacı İlaçlaması Anlatıldı Malatya Haber

Sütlüce köyünde, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Şevket Fidan, mühendis Hayat Çiçek, mühendis Badin Kılıç ve tekniker Naci Ertan'ın katılımıyla, çiftçi toplantısı düzenlendi. Toplantıya, 30 kayısı üreticisi de katıldı. Kazım Çetin isimli vatandaşın bahçesinde, yüzde 3'lük bordo bulamacının yapılışı uygulamalı olarak gösterildi.

Şube Müdürü Şevket Fidan ve mühendis Hayat Çiçek, kayısı hastalıkları ve ilaçlamaları hakkında bilgi verirken, sonbaharda yaprak delen (Çil), bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığına karşı, bulaşık olan bahçelerde mücadele yapılması ve mutlaka yüzde 3'lük bordo bulamacının kullanılması gerektiği vurgulandı. Kullanılan yüzde 3'lük bordo bulamacının birden fazla kayısı hastalığını, aynı anda kontrol altına aldığı söylendi.

Hasattan sonra geç sonbahara kalmadan, hastalıklı tomurcukları bulunduran ve kanser yaraları bulunan dalların bulaşık kısmının alt tarafında sağlıklı bir dal üzerinden kesilerek bahçeden uzaklaştırılması ve budamada kullanılan aletlerin her seferinde yüzde 10'luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) daldırılarak dezenfekte edilmesi önerildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 28
Bu Ay : 1610
Toplam : 1610

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom