Bakandan, Malatya Belediyesine Ziyaret

Çeşitli programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Malatya Belediyesi'ni ziyaretinde Malatya ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır’dan övgüyle bahsetti.

Bakandan, Malatya Belediyesine Ziyaret Malatya Haber

Bakan Bağış’a ziyaretine Vali Vasip Şahin, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile kalabalık bir heyet eşlik ederken, belediyeye girişi sırasında Bağış’a çocuklar tarafından çiçek verildi.

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bakan Bağış’ı Malatya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Malatya’nın büyükşehir statüsü kazanmasından dolayı AB Bakanı Egemen Bağış’ın şahsında başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlar Kurulu üyeleri ile milletvekillerine teşekkür etti.

Büyükşehir statüsünü Malatya için bir dönüm noktası olarak gördüklerini söyleyen Başkan Çakır, Malatya merkezinde birbirine girmiş 12 belediyenin bulunduğunu ve bundan dolayı da sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Büyükşehir statüsünün kazanılmasıyla birlikte bunlar ortadan kalkmış oldu.

Malatya’nın bir bütün olarak tek elden planlanması, kaynakların artırılarak tek elden yönetilmesiyle sorunların kısa sürede çözüleceğinden, gelişmesinin hızlanacağından eminiz. Son yıllarda merkezi hükümetimiz tarafından yapılan yatırım ve hizmetlerin yanında belediye olarak şehrin gelişmesi, sorunsuz bir yapıya kavuşması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yaptığımız yatırım ve hizmetlerle Malatya’yı bölgenin önemli bir çekim merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. SODES’ten aldığımız desteklerden dolayı da sizlere ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.
Kendilerine gösterilen ilgiden dolayı Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın şahsında tüm Malatya halkına teşekkür eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise Malatya’ya ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a övgüler yağdırdı.

"BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜ ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜRECİ BAŞLATACAK"

Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a ‘Ahmet kardeşim’ şeklinde hitap eden Bağış, “Ben Malatya’ya sık sık geliyorum. Her geldiğimde de Malatya’da bir yenilik görüyorum. Malatya adeta bir şantiye. Malatya her geçen gün gelişiyor, büyüyor.

Bu da bizim göğsümüzü kabartıyor. Geçen geldiğimizde Malatya’nın çok güzel bir şehir olduğunu söylemiştik, bu sefer geldiğimizde gördük ki artık çok güzel bir büyük şehir. Ve Büyükşehir Kanunu'nun getirdiği büyük fırsatlardan da yararlanmaya hazırlanıyor. Ülkemiz ve Malatyamız için hayırlı uğurlu olsun. Malatya halkının hak ettiği en üst standartlarda hizmete kavuşabilmesi için büyükşehir statüsü çok önemli bir süreci başlatacak” dedi.

Malatya’nın tarihimizde önemli bir şehir olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de en kadim şehirlerinden bir tanesi olduğunu kaydeden Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malatya, Cumhuriyet tarihimizde de rahmetli İnönü ve Özal gibi iki saygın cumhurbaşkanı çıkarmış, Türkiye’nin aydınlanmasında önemli bir süreci başlatmış bir şehrimiz. Bugün de o Malatya’nın tarihsel vizyonuna yakışır belediyeciliği burada yerinde görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Ziyaret ettiğim AB üyesi ülkelerinin hiçbirinin altında kalmayan, gerçekten halkıyla bütünleşmiş belediyeciliği ortaya koyan Ahmet kardeşimi tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra daha da iyi çalışmalarla, güzel çalışmalarla, Büyükşehir Kanunu'nun bize getirdiği fırsatlarla Malatya halkına hizmette, 'Durmak yok yola devam' diyeceğiz. Sayın Valimizin, İl Başkanımızın destekleri ve Ahmet kardeşimizin çabalarıyla inşallah Malatya halkına belediyemiz çok daha güzel hizmetler verecek. Biz de bu sürece AB fonlarıyla biraz katkı verebiliyorsak ne mutlu bizlere.”

Konuşmasında 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ı rahmetle anan Bağış, son günlerde gündemde olan başkanlık sistemi tartışmalarına Malatya’nın sahip çıkması gerektiğini söyledi. Bağış konuya ilgili olarak şunları söyledi:

“Onca yıllık bürokratik ve siyasi tecrübesinin ardından Rahmetli Özal’ın Türkiye’ye önerdiği bir sistem vardı. O da başkanlık sistemiydi. Türkiye’de başkanlık sistemi tartışmalarının yeniden canlandığı bu dönemde Malatya’nın buna sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Rahmetli Özal’ın, Türkeş’in işaret ettiği, Atatürk’ün de uyguladığı sistemi bizim yeniden tartışmamız, değerlendirmemiz için Malatya çok önemli bir ilimiz, çok önemli bir platformumuz.

Bu konuda da Malatya’ya öncülük düşer. Başkanlık sistemini Türkiye’ye anlatma konusunda Malatya’da daha anlamlı tartışmaların, sempozyumların, konferansların düzenlenmesinin anlamlı olacağı görüşümü de vurgulamak istiyorum. Biz Avrupa Birliği Bakanlığı olarak Avrupa’da da yaygın olan bu sistemin tartışılması sürecinde sizlere her türlü katkıyı vermeye hazırız."

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’a Malatya Belediyesi Sanat Merkezi’nde üretilen çini işlemeli porselen tabak ve tepside kuru kayısı ile 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal ile Egemen Bağış’ın birlikte çektirdiği fotoğrafı hediye ederken, AB Bakanı Egemen Bağış da ziyaret anısına Başkan Çakır’a teşekkür plaketi verdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom