Tıp Fakültesinde Mesai Denetimi

Tam Gün Yasası’nın Tıp Fakültelerinde yürürlüğe konması, muayenehane açan öğretim üyelerinin kendi fakültelerinde mesaiye uyup uymamalarını gündeme getirdi.

Tıp Fakültesinde Mesai Denetimi Malatya Haber

Ak Parti’nin çıkardığı Tam Gün Yasası’nın Tıp Fakültelerinde yürürlüğe konması, muayenehane açan öğretim üyelerinin kendi fakültelerinde mesaiye uyup uymamalarını gündeme getirdi.

Yasa, öğretim üyelerinin mesai saatlerinde fakültelerinde akademik faaliyetlerini yürütmelerini, özel muayenehanelerinde hasta muayene etme işini ise ancak mesai saatleri dışında yapabilmelerini gerektiriyor. Bu uygulama Tıp Fakültelerinde mesai sorununu gündeme getirdi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde de yasanın uygulanmaya başlanmasıyla öğretim üyelerinin mesaiye uyup uymadıkları yasa gereği daha sıkı denetlenmeye başlandı. Fakat bu mesai denetimi hem fakültede hem de özel muayenehanede çalışmak isteyen bazı öğretim üyelerinde rahatsızlığa neden oldu. Mesai saatleri içinde özel muayenehanelerinde çalışmak isteyen öğretim üyeleri son günlerde medyada daha fazla yer almaya başladı. Yerel internet medyasında İnönü Üniversitesi aleyhine karalama kampanyası başlayınca Rektörlük kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklaması şöyle:
“Son günlerde internet medyasında, öğretim üyelerimizin mesai düzenleri konu edilerek Üniversitemizin haksız bir şekilde itham edildiği görülmüş; konu hakkındaki gerçek bilgilerin ve yasal mevzuata uygun işleyişin kamuoyu ile paylaşılmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir.
Bilindiği üzere, kamu kurum yöneticilerinin, işyerlerindeki çalışma ahengini de gözeterek kurum çalışanlarının çalışmalarını kanun ve yönetmeliklere uygun biçimde düzenlemeleri ve takip etmeleri ilgili kanunun bir emridir. Üniversitemiz birimlerinde mesai düzenlemeleri ve takibi, bugüne kadar daima akademik nezaket, verimlilik, işyeri huzuru ve bir arada çalışmanın gerekleri gözetilerek, kanun ve yönetmeliklere uygun biçimde yapılmış ve bundan sonra da aynı biçimde yapılacaktır.

Tıp Fakültesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi gibi özellik arz eden birimlerde ise, öğretim üyeleri ile diğer personelin mesaileri, ne şekilde çalışacakları, Tam Gün Yasası ve ilgili ek yönetmeliklerle düzenlenmiştir.

Tam Gün Yasası, Tıp Fakültesi öğretim üyelerine özel muayenehane açma hakkını vermiştir. Haziran 2012 rektörlük seçimlerinde rektör adayı olan bir öğretim üyemizin de içinde olduğu 5 öğretim üyesi bu haktan yararlanmayı tercih etmiş ve mesai saatleri dışında özel muayenehanede çalışmaya başlamıştır. Söz konusu yasa, özel muayenehane açan hekimlerin hangi saatler içinde üniversitede çalışması gerektiğini ve bu öğretim üyelerinin ne tür görevler yapabileceğini de düzenlemiştir.

Kamu yararını, halkın sağlık hizmetinden en üst düzeyde yararlanmasını, öğrencilerin ve asistanların eğitimini ve diğer öğretim üyelerinin haklarını gözeterek ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun bir çalışma düzenini sağlamak ve bunun takipçisi olmak Tıp Fakültesi Dekanının görevidir.
Taşıdığı hiç bir sıfat kişileri, kanun ve yönetmeliklere uygun davranmaktan vareste kılmaz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Konu hakkında konuşan bazı öğretim üyeleri de uygulamanın yasanın gereği olduğunu, özel muayenehane açmanın bir tercih işi olduğunu, bunu tercih edenlerin mesai saatleri içinde muayenehanelerinde çalışmalarının yasal olmayacağını ve dekanlığın da zorunlu olarak mesai düzenini denetlediğini söylediler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 80
Bu Ay : 5274
Toplam : 5274

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom