Filistin BM'ye Üye Olmalı

Avusturya’nın başkenti Viyana'da bulunan (İİT) Genel Sekreteri Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Ritz Carlton Hotel'de, Viyana’da yerleşik Türk Gazetecilere düzenlediği basın toplantısında yaptığı resmi temaslarını değerlendirdi.

Filistin BM'ye Üye Olmalı Dünya

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, "Filistin'in BM Genel Kurulu'na üye olmayan devlet statüsü almak üzere yaptığı başvurunun kabul edilmesinin müzakareleri kolaylaştıracağını" söyledi. İİT olarak Filistin'in BM'de "gözlemci devlet statüsüyle üye olmasını desteklediklerini" belirten İhsanoğlu, "Filistin dışındaki İİT üyesi 56 ülkenin BM'de olumlu oy kullanacak. Geçen yıl Kasım'da Filistin'in UNESCO üyeliği gerçekleşti ve bu oylama sırasında da İİT üyesi ülkeler tam destek verdi. Filistin'in bu sefer daha fazla oy alacağına inanıyoruz" dedi.

Batılı bazı ülkelerin Filistin'in BM'ye gözlemci devlet statüsüyle üye olmasının "müzakereleri önleyeceği kanaatinde olduklarını" anlatan İhsanoğlu, "Halbuki bu üyelik müzakereleri kolaylaştıracaktır. Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile görüştüm ve Spindelegger, AB'nin aldığı ortak karara rağmen BM Genel Kurulu'nda Filistin lehine oy kullanacağını ifade etti. Fransa'nın da "evet oyu kullanacağını ilan etti. BM Genel Kurulu'ndaki oylamanın Filistin'in lehine sonuçlanacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

SURİYE’DEKİ HADİSE DİNİ VE MEZHEBİ BİR ÇATIŞMA DEĞİLDİR

Viyana'da yerleşik Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada Suriye'deki gelişmeleri de değerlendiren İhsanoğlu, "Suriye'deki hadisenin dini ve mezhebi bir çatışma olmadığını" belirterek, "Orada bir çatışma ve iktidar savaşı vardır" dedi.

Suriye'deki çatışmayı durdurabilmek için bugüne kadar yapılan teşebbüslerin başarısız olduğunu ifade eden İhsanoğlu, "Çatışan güçler üstünlüğü sağlamak için bu inisiyatifleri kullanmak istiyorlar. Uluslararası camia olarak ya bu acizliği sineye çekeceğiz ya da, bir yol bulacağız" diye konuştu. İhsanoğlu, "Çatışan güçler üzerinde etkili olan büyük devletlerin kendi aralarında anlaşarak bu güçler üzerinde etkili olmaları ve ateş kes sağlaması gerektiğini" savundu. Devlet başkanı Beşar Esad'ın iktidarda kalmasına ilişkin bir soruya ise İhsanoğlu, "Bizim söylememiz bir şeyi değiştirmiyor. Önemli olan Suriye'nin kurtarılmasıdır." cevabını verdi.

GAZZE’DEKİ OLAYLAR

İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırıları konusunda, başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Arap ülkeleri yönetimlerine yönelik eleştirilerinin "haklı olduğunu" ifade eden İhsanoğlu, "Biz bu hadiseler olduğunda toplantı yapıyorduk ve yaptığımız açıklamada Cenevre'deki BM İnsan hakları konseyini toplantıya davet ettik. 2008'deki hadiseler sırasında olduğunu gibi gerçekleri araştırma komisyonu kurulmasını talep ettik" dedi.

AB ÜLKELERİNDE İSLAMAFOBİ

Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki İslam karşıtlığı konusunda 10 yıl öncesine oranla "AB'de daha müspet tavırlar olduğunu" vurgulayan İhsanoğlu, "Danimarka'daki karikatür olayı ile bu son müptezel filme ilişkin tavırlarını karşılaştırdıklarında büyük bir fark olduğunu" kaydederek, "Eskiden bizim halklarımızın gösterdiği infiale ve bu infial sırasında insanların yaşamlarını yitirmesine üzüldüklerini söylüyorlardı. Şimdi ise herkes bu tür filmlerin basın ve fikir özgürlüğü olmadığını ifade ediyor" dedi.

AB ülkelerinin "Fikir hürriyeti ile mesuliyetin tek taraflı olamayacağını kabul ettiklerini ve bu tür olaylar karşısında İİT ile birlikte çalışmak istediklerini" ifade eden İhsanoğlu, "Hz.Muhammed filmine ilişkin AB ile dörtlü bir açıklama yaptıklarını ve AB'nin artık İİT'nin yaptığı açıklamalara destek verdiğini" söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 837
Bu Ay : 2366
Toplam : 2366

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom