Malatya'da SGK Reformu Anlatıldı

(SGK) İl Müdürlüğü tarafından serbest muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik olarak, "Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları Genel Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.

Malatya'da SGK Reformu Anlatıldı Malatya Haber

Ramada Altın Kaysı Otel'de düzenlen toplantıya, SGK Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, SGK Hukuk Müşaviri Mahmut Özbay, SGK İl Müdürü Mustafa Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Namık Şahin, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahattin Ülger, bazı sivil toplum örgütü başkanlıkları, muhasebeci ve mali müşavirler katıldı.

Toplantıda konuşan SGK Başkan Yardımcısı Sağlam, kayıt dışılık ve vergi kaçırma olayları konularına da temas etti. Ünlü teknik direktörlerin, milyon dolara transfer olan futbolcuların asgari ücretten bildirildiğini anlatan Sağlam, kayıt dışılıkların meslek grupları geliştirilmesiyle tespit edilebileceğini ifade etti. Geçmiş yıllarda sosyal güvenliğin iyi yönetilemediğini dile getirerek, SGK'nın Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri olduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda getirilen erken emeklilik sisteminin Türkiye'ye maliyetinin 800 milyar lira olduğunu vurgulayan Sağlam, bunun Türkiye bütçesinin 2,5 katı, SGK bütçesinin ise 5 katı olduğunu belirtti.

Devralınan mirasın büyük bir kambur oluşturduğu aktaran Sağlam, sosyal güvenlikte alınan kararların yansımasının 25-30 yıl sonra görülebildiğini bildirdi. Sağlam, 'sosyal güvenlik reformuyla elde edilen kazanımlar', 'elektronik ortamda sunulan işlemler ve vatandaşlara yönelik hizmetler' hakkında sunum yaptı. Reformla kayıt dışı istihdamın yüzde 50'lerden yüzde 35'lere çekildiğini söyleyen Mehmet Ali Sağlam, meslek grupları geliştirilerek kayıt dışılığın önüne geçileceğini vurguladı.

Öte yandan, SGK Hukuk Müşaviri Mahmut Özbay ve SGK İl Müdürü Mustafa Yılmaz da konuşma yaptı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 959
Bu Ay : 4757
Toplam : 4757

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom