Su Sayaçlarının Dışarı Alınması İstendi

Su sayaçlarının düzenli bir şekilde okunabilmesi, kayıp-kaçak kullanımların engellenmesi, oluşabilecek arızalara anında müdahale edilebilmesi nedeniyle sayaçların dışarı alınması istendi.

Su Sayaçlarının Dışarı Alınması İstendi Malatya Haber

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak vatandaşları uyaran Malatya Belediyesi, su sayaçlarının konutların dışında olması gerektiğini bildirerek, 5237 sayılı kanunun 116. maddesi gereğince konut ihlali yapılmaması için sayaçların konut dışına alınmasını istedi.

Bazı kişilerin, su sayacı içeride olduğu için uzun bir süre su bedelini ödemediği veya kaçak olarak kullandığı, daha sonra da borcunu ödemeden çıktığı için, ev sahibini mağdur ederek, önemli ölçüde maddi ve manevi sorunlar yaşamasına sebep olduğu kaydedilirken, "Saatleri bozulan abonelerin mağdur olmaması, evde olmadığı zaman okunmayarak su borcu birikmemesi, olabilecek ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarının önüne geçilmesi, Belediyemizin işlemlerini sistemli bir şekilde takip edebilmesi ve hepsinden önemlisi kanuni bir müeyyidenin yerine getirilmesi için su sayaçları konut içerisinde olan abonelerin, sayaçlarını dışarıya almaları gerekmektedir.

Mekanik su sayaçların ekonomik ömrü 10 yıl olup, bu sürenin dolumu ile birlikte sık sık arıza verdiğinden değiştirilmesi gerekmektedir. Sayaçlarını değiştirmek isteyen aboneler, hem kullanım, hem bakım ve hem de yüzde 20 indirimli su kullanımından kaynaklı, ekonomik olduğundan bu sayaçları takmaları menfaatleri icabıdır" denildi.

Öte yandan, Malatya Belediyesi tarafından yapılan saha çalışmasında 76 bin abonenin su sayaçlarının içeride olduğu belirtilirken, 20 bin dolayındaki su sayacına belirtilen sebeplerden dolayı bakım yapılamadığı ifade edildi. 77 bin aboneden 51 bininin apartmanda, 26 bininin ise müstakil evlerinin içerisinde bulunan su sayaçlarının, biran evvel konut dışına çıkarılması istenirken, konuyla ilgili olarak abonelere el ilanı dağıtıldığı açıklandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 833
Bu Ay : 2362
Toplam : 2362

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom