Satışta Beklenen Hedefe Ulaşıldı

Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde (TİM) yetiştirilen Arap yarış Altarı’nın bu yılki satışından beklenen hedefe ulaşıldığı bildirildi.

Satışta Beklenen Hedefe Ulaşıldı Malatya Haber

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, işletmede özenle yetiştirilen yarış atları, 6 Kasım 2012’de İstanbul Veliefendi Hipodrumu’nda satıldı. Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen 14 Arap tayı açık arttırma usulü ile satışa çıkartıldı. Torumtay isimli 2 yaşındaki tay, 290 bin liraya alıcı bulmuş, açık artırma usulü yapılan satışlarda oldukça çekişmeli geçerken, taylar 50 bin TL ile 290 bin TL arasında fiyata satılmıştı.

Yetkililer, Bursa Karacabey İşletmesi'nde geçtiğimiz temmuz ayında Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde (TİM) yetiştirilen 47 koşu tayının satılması sonucu 1 milyon 800 bin TL gelir elde edildiğini hatırlatıp, her yıl iki satış gerçekleştirildiğini, ikinci satışın genelde ekim ayında olduğunu, bu yıl Kurban Bayramı’nın araya girmesi nedeniyle İstanbul’daki satışın ise 6 Kasım’da gerçekleştirildiğini kaydettiler.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı olan Malatya Sultansuyu TİM, dünyadaki en önemli safkan Arap atı yetiştiriciliği ve ıslahı yapılan merkezlerden birisi durumunda. Yıllardan beri yaptığı ıslah çalışmaları ile safkan Arap atı yetiştiriciliğinde dünyada haklı bir üne sahip olan Sultansuyu TİM, yarış atı satışından önemli gelir elde ediyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ordunun at ihtiyacının karşılanması için kurulan ancak daha sonra Arap yarış atı da yetiştirilmeye başlanan Sultansuyu TİM, halen en önemli merkezler arasında yer alıyor. Koşu kabiliyetini artırma yönünde yapılan ıslah ve seleksiyonlar neticesinde yüksek vasıflı Arap koşu atları yetiştiren Sultansuyu TİM, at satışlarından işletme giderlerinin büyük bölümünü karşılıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 668
Bu Ay : 7465
Toplam : 7465

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom