MAKBİS Malatya'ya Ödül Getirdi

Uluslararası Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya E-Devlet Teşkilatı (WEGO) tarafından düzenlenen yarışmada Malatya Belediyesi Kent Yönetimi alanında hazırladığı proje ile ödüle layık görüldü.

MAKBİS Malatya'ya Ödül Getirdi Türkiye-Dünya

 Uluslararası Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya E-Devlet Teşkilatı (WEGO) tarafından düzenlenen yarışmada Malatya Belediyesi Kent Yönetimi alanında hazırladığı proje ile ödüle layık görüldü.

Proje ve hizmetleriyle pek çok ödül alan Malatya Belediyesi, bir ödül de Uluslararası Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya E-Devlet Teşkilatı’ndan (WEGO) aldı. Başkanlığını Seul Belediye Başkanı Won Soon Park’ın yaptığı WEGO tarafından düzenlenen yarışma, ‘Hizmet’, ‘Verimlilik’, ‘Gelişen Şehir’, ‘Kent Yönetimi’ ve ‘Dijital Paylaşım’ kategorilerinde gerçekleştirildi.

WEGO yarışmasında, Malatya Belediyesi tarafından hazırlanan Altyapı Bilgi Sistemi projesi, ‘Kent Yönetimi’ alanında ödüle layık görüldü. Türkiye’den, Malatya Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin ödül aldığı yarışmada, diğer kategorilerde ise Kanada, Finlandiya, İspanya, Göney Kore ve Tayvan ülkelerinden katılımcılar ödüle layık görüldü.

İspanya’nın Barselona kentinde 13 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen WEGO ödül törenine Malatya Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Güven katıldı. Malatya Belediyesi’nin ödülü, Barselona Başkonsolosu Haldun Koç’un da hazır bulunduğu törende, Seul Belediye Başkanı Won Soon Park ve Barselona Belediye Başkanı Xavier Trıas tarafından verildi. Aynı anda İspanya’nın Sabadell Belediye Başkanı Manuel Bustos Garrido’da ödül aldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Güven, Uluslararası Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya E-Devlet Teşkilatı (WEGO) tarafından düzenlenen yarışmada kazandıkları ödülü, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a sundu.

Malatya Belediyesi tarafından Sampaş A.Ş işbirliği ile oluşturulan kapsamlı Kent Bilgi Sistemi (MAKBİS) projesiyle; bütün altyapı kurumlarının grafiksel hat bilgilerinin hazırlanan yazılım üzerinden sözel ve grafiksel veriyle toplanarak, bütün paydaşlarının her ortamda istediği şebeke bilgisini görebilmesi sağlanmaktadır.

Sistem sayesinde ilgili kurumlar tarafından belirlenmiş iş planlarına göre yapılacak yatırım ve kazı faaliyetleri organize edilebilmektedir. Proje, şehir bünyesindeki tüm altyapı kurumları arasında bilgi paylaşımı için bir platform oluşturup; altyapı çalışmalarının eş zamanlı yapılmasını sağlayarak mükerrer kazıları engellemeyi; ayrıca, altyapı kurumlarının şebeke bilgilerini sayısal ortamda oluşturmasını ve periyodik olarak güncellenmesini sağlayarak verilerin sürekli sağlıklı kalmasını amaçlamaktadır. Projeyle kazıların planlı ve tekrarlanmayacak şekilde gerçekleştirilmesi, yapılan çalışmalardan vatandaşların önceden haberdar edilmesi sağlanarak etkili ve verimli bir kent yönetimine zemin hazırlanması öngörülmüştür.

Öte yandan Malatya Belediyesince gerçekleştirilen AKOS (Akıllı Kent Otomasyon Sistemi) ile kentliyle bütünleşen; vatandaşların isteklerini, mevcut ve potansiyel sorunlarını zamanında ve yerinde tespit eden; önceliklerini objektif kriterlerle belirleyen; bürokrasiyi azaltarak, çözümlerin üretiminde halkın da katılımını sağlayan; şeffaf, katılımcı, üretken belediyecilik amaçlanmıştır.

Amacın gerçekleştirilebilmesi için, kent ve kentliye ait bilgilerin belirli yöntem ve standartlar dahilinde toplanması, güvenli bir veritabanına titizlikle aktarılması, veriler arasındaki ilişkilerin belediye süreç ve ihtiyaçlarına paralel olarak belirlenmesi, yönetilmesi ve doğru analizlerin yapılarak belediye ve kamu kuruluşlarının tüm ekonomik, sosyal, kültürel ve idari hizmetlerini en iyi şekilde vatandaşa sunmalarını sağlama amacına yönelik çabalar aralıksız devam etmektedir.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 618
Bu Ay : 1136
Toplam : 1136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom