Tunus Büyükelçisinden Ziyaret

Tunus’ta nasıl yatırım yapılabileceğini, olanakların neler olduğunu anlatmak için Malatya'ya geldim.

Tunus Büyükelçisinden  Ziyaret Malatya Haber

 Ziyarette konuşan Büyükelçi Mehrez Ben Rhouma, Malatya’ya ilk kez geldiğini kaydederek, "Malatya’yı çok ama çok sevdim. İnsan ilişkileri çok sıcak. Malatya, dinamik bir şehir.

İş adamlarını, dışarıyla çok irtibatlı ve sürekli gelişmek isteyen insanlar olarak algıladım. Gelirinin büyük bölümü tarıma dayalı olmasından dolayı, Tunus, Malatya’ya çok yakın" dedi. Ben Rhouma, Malatya’ya gelişinin öncelikli amacının Tunus’la Malatya arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu belirterek, "Tunus’ta nasıl yatırım yapılabileceğini, olanakların neler olduğunu anlatmak için geldim. Bu ilişkileri güçlendirmek için Tunus’tan bir kentle Malatya’yı kardeş şehir yapabilirsek çok memnun oluruz" açıklamasında bulundu.

Tunus’ta 2011’de meydana gelen devrimden sonra Türkiye ile Tunus ilişkilerinin çok daha iyi seviyelere geldiğini anlatan Büyükelçi Ben Rhouma, “Her ne kadar Tunus ile Malatya coğrafik olarak çok uzak mesafede olsalar da kendimize çok ama çok yakın hissediyoruz. Birçok ortak noktalarımız var. En önemlisi de Osmanlı Devleti. Osmanlı’nın Tunus’ta yaptıklarından dolayı çok gururlu ve mutluyuz. Sizleri Tunus’a davet ediyorum. Tunus’un Türkiye’den çok farklı bir ülke olmadığını görecek, kendinizi evinizde gibi hissedecek ve hiçbir yabancılık çekmeyeceksiniz. Ziyaret ederseniz çok mutlu oluruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükelçi Ben Rhouma'yı Malatya’da görmekten ve ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Gerçekten iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesi anlamında bu ziyaretler çok önemli. Özellikle ticari, ekonomik ilişkilerin artması dostluğun da o kadar artmasına vesile oluyor. O açıdan belki dostluğun temellerinin güçlü olmasında ekonomik birliktelik önemli” şeklinde konuştu.

Tunus'taki devrimi önemsediklerini kaydeden Başkan Çakır, “Halkın iradesinin iktidar olması veya yönetimde söz sahibi olmasının her ülke adına çok önemli olduğu kanaatindeyim. Dolayısıyla halkı daha çok temsil eden yönetimler her zaman halka daha büyük hizmetler yapabilmekte.

Tunus’un bundan sonraki süreçte çok daha hızlı büyüyeceği kanaatindeyim. Bu büyümeyle birlikte de mutlaka ilişkilerimiz aynı oranda aynı hızla artacak diye ümit ediyorum” ifadelerini kullandı. Tunus’un bir kentiyle kardeş şehir olmaktan mutluluk duyacaklarını da vurgulayan Çakır, “Kardeş şehirler, hem ekonomik anlamda hem karşılıklı kültürel ilişkiler anlamında çok önemli. Bu anlamda biz de Tunus’un herhangi bir şehriyle kardeş şehir olmayı arzu ederiz” dedi.
Ziyarette Başkan Çakır, Ben Rhouma’ya kristal kayısı ve kuru kayısı hediye ederken, Büyükelçi Ben Rhouma da Başkan Çakır'a Tunus’la ilgili tanıtıcı kitaplar hediye etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 860
Bu Ay : 8006
Toplam : 8006

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom