Türkiye'de İşsizlik Yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de işsizlik sorunu olmadığını belirterek, “Son 10 ayda 345 bin, son bir ayda 37 bin açık işi karşılayamadık” dedi.

Türkiye'de İşsizlik Yok Türkiye-Dünya

Bakan Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Kameraman Cüneyt Ünal’ın Suriye’den CHP milletvekilleri tarafından getirilmesine yönelik yaptığı eleştiriye CHP’lilerin tepki göstermesine yanıt veren Bakan Çelik, “İzlediğim için söylüyorum. Gerçekten mahpus olmuş, gerçekten çile çekmiş arkadaşımızın getirilmesi takdire şayandır. Ben televizyon programlarına çıkarılmasını doğru bulmuyorum. Son derece insani bir davranış. Keşke evine aynı nezaketle götürülseydi daha şık olurdu” dedi.

Muhalefetin Türkiye’de işsizlik olduğuna yönelik eleştirilerine de yanıt veren Bakan Çelik, “Tam tersini söylüyorum. Türkiye’de işsizlik yok” diye konuştu. Çelik’in sözlerine itiraz eden CHP’li vekiller, “Manşeti verdiniz” karşılığını verdi. Bunun üzerine Çelik, “Son 10 ayda 345 bin, bu ay ise 37 bin açık işi karşılayamadık” dedi. Bakan Çelik’in bu açıklamalarına CHP’li Süleyman Çelebi, “Bundan sonra işsiz olanı size göndereceğiz” karşılığını verdi.

İş kazaları ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Çelik, bu konuda birçok yasa çıkardıklarını, İş Güvenliği Yasa Taslağı’nın da yasalaşmasının bu önemli sorunu çözeceğini ifade etti.
Kıdem tazminatı konusunda yöneltilen sorular üzerine Bakan Çelik, şu andaki durumun emeğin, çalışanın aleyhinde olduğunu söyledi. Çelik, kıdem tazminatından alt işverende çalışanların yararlanması için çalışmaların devam ettiğini, bu görüşülürken kıdem tazminatı fonunun da görüşülmesi gerektiğini söyledi.

İşçi ve memur arasında yapılan ayrıma ilişkin eleştiriler için ise Bakanı Çelik, bunun anayasada ‘çalışanlar’ olarak ifade edilmesinin doğru alacağını söyledi. Yeni anayasa çalışmalarını anımsatan Çelik, “Siyasi partiler bunu anayasaya koyarsa bu ayrımcılık ortadan kalkar” dedi.

Bakan Çelik, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda genişleme yapılacağını, daha önce diğer kurumlardan 200 bin personelin kadroya alındığını, belediyelerdeki sözleşmeli personel için de çalışma yaptıklarını söyledi. Muhalefetin taşeronlukla ilgili sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, “Taşeron işçilerle ilgi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özel istihdam bürolarının yapılanmasından yanayım. 324 istihdam bürosu faal durumda. Bunların yararı kayıt dışılığı önlemeye yönelik. Ev işlerinde çalışan ve mevsimlik işçilikte kayıt dışılık var. Ama istihdam bürolarında emeğin köleliğe dönüştürülmesini ben de doğru bulmuyorum” şeklinde konuştu.

Sağlık karnelerinin kaldırılmasının ardından TC kimlik numarası ile yapılan muayenelerde istismarın yapıldığını belirten Çelik, “Burada istismar var. Bunun için de avuç içi damar izi getirdik” dedi. Çelik, bunu hastanelerin kendisinin alacağını söyledi. SGK’lıların doğrudan özel hastanelerde diş tedavisini yaptırmalarına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Çelik, “Çerçevesini çizdik. Ama uygun bir ortam bulmaya çalışacağız. İşin ekonomik boyutu var. Biz bakanlık olarak ağız ve diş sağlığına, hastalıkların önlenmesine önem veriyoruz” diye konuştu.

Gazetecilerin yıpranma payına ilişkin soru üzerine Bakan Çelik, fiili hizmet zammına ilişkin çalışmaların olduğunu söyledi. Çelik, “Bunu da çok uzatmak niyetinde değiliz” dedi.

EMEKLİYE MÜJDE

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı sunumda intibak düzenlemesine ilişkin bilgi veren Bakan Çelik, emeklilerin refah düzeyini yükseltmek için bütçenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

İntibak düzenlemesiyle 2000 yılından önce emekli olan 1 milyon 900 bini aşkın SSK emeklisine gelişme hızının yüzde 75'inin verildiğini, 12 bini aşkın Bağ-Kur'lunun basamak artışlarından kaynaklanan mağduriyetlerinin giderildiğini anlatan Çelik, böylece yaklaşık 1 milyon 925 bin emeklinin maaşlarında 322 liraya varan iyileştirmeler yapıldığını söyledi. Çelik, "Bu konudaki çalışmalarımızı tamamladık. İntibak farklarına ilişkin ödemeler 1 Ocak 2013'te gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 247
Bu Ay : 2791
Toplam : 2791

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom