Ateşkes Kararı Bugüne Kaldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Filistin arasındaki dün gece gerçekleşmesi beklenen ateşkese ilişkin olarak konuştu.

Ateşkes Kararı Bugüne Kaldı Dünya

Başbakan Erdoğan, D-8 Zirvesi’ne katılmak üzere Pakistan'a gitti. Pakistan'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, gazetecilerin sorularını da cevapladı. İsrail'in Gazze'ye saldırılarının devam ettiğinin hatırlatılması ve ateşkesin ne zaman sağlanacağının sorulması üzerine Erdoğan, bu tür olaylara matematik olarak bakılamayacağını ifade etti. Erdoğan, "Hazırlanan metin üzerinde İsrail'in cevabı bekleniyordu.

Dün akşam bu iş artık karara bağlanır beklentisi içindeydik. Ne yazık ki dün akşam bu beklediğimiz karar çıkmadı, bugüne sarktı. Bu arada İsrail yine acımasızlığını sürdürmekte, vurmaya devam etmekte. Arkadaşlarımız Gazze'den ayrılırken arkalarındaki iki gazeteciyi şehit ettiler. Şu anda görüşmeler yine Mısır'ın öncülüğünde devam ediyor. Bu sürece Türkiye ve Katar olarak katkı veriyoruz. Temenni ederim ki bugün bir netice alırız" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürecik Radar İstasyonu’nun kapatılması talebinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Eğer NATO'nun kurduğu bir üssü biz kalkıp da 'burası İsrail için kurulmuştur' diye değerlendiriyorsak çok ciddi bir siyaset acemiliğidir. Kılıçdaroğlu siyasette daha çıraklık sürecini aşamadı" diye konuştu.

NATO'nun daha önce varolan bir üssünün Kürecik'te yeniden kurulduğunu anlatan Erdoğan, Kürecik'te ilk defa radar üssü kurulmadığına işaret etti. Erdoğan, "Burası bir radar üssüdür. Füze falan yok orada. Füze yerleştirilecekse müsaadesi bizden çıkar. Bu bölgeye yönelik, dünyayı yönelik bir radar üssü olarak kurulmuştur. İstediğimiz anda oradan onu kaldırma hakkına da sahibiz" dedi.

Erdoğan, 'Öleceksek adam gibi ölelim dediniz, Gazze ile ilgili Türkiye'nin atabileceği son adım nedir?' sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Biz şu ana kadar Gazze'yle ilgili adımlarımızı çok attık. Hala da atıyoruz. Bütün bu atılan adımlar herhalde açıkça söylenmez. Müsaade edin bunlar bizim muhafaza kayıtlarımız içinde kalsın. MHP Genel Başkanı, 'Davos süreci bitmiştir' diyor. Zerre kadar İslam dünyasıyla alakası olmayan bir Genel Başkan. Hangi ülkeyi ziyaret ettin, hangi toplantıya katıldın diye sorsanız verecek hiçbir cevabı yoktur. Maalesef bu ülkenin muhalefeti bu. Buna rağmen biz bu mücadelemizi dünyada oturtulması gereken yere oturtma gayretindeyiz. Omurgalı bir siyaseti sürdürme gayretindeyiz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz."

12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın telekonferans yöntemiyle ifadelerinin alındığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, telekonferans veya televizyonlar aracılığıyla kurulan bir sistemle bu tür bir savunmanın yapılmasının dünyada uygulanan bir sistem olduğunu söyledi. Sanıkların rahatsızlıkları sebebiyle bu adımın atıldığını anlatan Erdoğan, "Bugün de devam edecek. Temenni ederim ki buradan yargı hayırlı bir neticeyle bu işi sonuçlandırır. Çünkü beklentiler çok yüksek" diye konuştu.

Erdoğan, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun sorularına ne zaman cevap vereceğinin sorulması üzerine Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun sorularının dün akşam ulaştığını belirterek, bu sorular üzerinde gerek yolculuğu esnasında, gerek yolculuktan dönüşte çalışacağını ifade etti. Komisyonun salı gününe kadar süre verdiğini ifade eden Erdoğan, "Salı gününe kadar cevabımızı vermemiz gerekecek. Döner dönmez süresi içinde cevabi metni göndereceğim" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 385
Bu Ay : 4751
Toplam : 4751

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom