Mısırla 17 Anlaşma İmzalandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi belirlediler.

Mısırla 17 Anlaşma İmzalandı Dünya

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Resmi temaslar için Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile birlikte Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Saray'ında gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik katıldı.
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin başkanlık ettiği Mısır heyetinde ise Mısır Başbakanı Hişam Kandil ve Mısırlı bakanlar yer aldı.

Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından iki ülke arasında 27 anlaşma imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin başkanlık ettiği Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından iki ülke arasında çeşitli konularda 27 anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar şu şekilde:

"Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Mısır Gümrük İdaresi arasında işbirliği protokolü, Mersin Gümrük Müdürlüğü ile İskenderiye Merkez Gümrük İdaresi arasında işbirliği yapılmasına ilişkin protokol, İskenderun Gümrük Müdürlüğü ile Port-Said Merkez Gümrük İdareleri arasında işbirliği protokolü. Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Mısır Tedarik ve İç Ticaret Bakanlığı arasında tüketiciyi koruma ve piyasa gözetimi alanlarında işbirliği anlaşması
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Mısır Ulaştırma Bakanlığı arasında; İntermodel taşımacılığın geliştirilmesine ilişkin mutabakat zaptı, demiryolu alanında işbirliğini geliştirme protokolü, denizcilik alanında işbirliğini geliştirme protokolü.

Türkiye Cumhuriyeti Rekabet Kurumu ile Mısır Rekabet Kurumu arasında karşılıklı işbirliği protokolü. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mısır hükümeti arasında; sivil havacılık alanında işbirliğini geliştirme protokolü.

Bitki Karantinası Alanında Mutabakat Muhtırası, Tarım Alanında Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Hayvan Sağlığı Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Teknik İşbirliği Anlaşması.

Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimine Dair Çalışma Protokolü, Hastane Hizmetlerinin Geliştirilmesi ve Hastane Yönetimi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü, Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü, Sağlıkta Performans Uygulamaları Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü, Sağlık Stratejik Planlarının Geliştirilmesi ve Sağlık Sistemlerinin Güçlendirilmesi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü, İlaç Takip Sistemi Alanında İşbirliğine Dair Çalışma Protokolü,
İşgücü ve İstihdam Alanında İşbirliği Anlaşması, Şehircilik Alanında Mutabakat Zaptı.
Polis Akademileri Arasında Eğitim, Öğretim ve Araştırma Çalışmaları Alanında İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptı.

Türk Eximbank ile Mısır Merkez Bankası Arasında Kredi Anlaşması,

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ile Mısır Tarihi Eserler Devlet Bakanlığı Arasında Mısır'daki Bazı Tarihi Eserlerin Restorasyonuyla İlgili İşbirliği Protokolü. Türkiye ve Mısır Arasında 2014'te Kültür ve Turizm Yılına Katılıma İlişkin Mutabakat Zaptı.

Mısır'da TİKA'nın Faaliyette Bulunmasına İlişkin Mutabakat Zaptı. Türkiye ve Mısır Arasında Kalkınma İşbirliğine Katılım Mutabakat Zaptı."

Erdoğan, ''Hedefimiz, yıl sonuna kadar Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarabilmektir. 3-4 yıl içinde de ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkarmalıyız'' dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 61
Bu Ay : 1643
Toplam : 1643

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom