Gereksiz Kullanmayın

KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, gereksiz antibiyotik kullanımının üst solunum yolu, yumuşak doku ve üriner sistem infeksiyonları ile gastroenteritler (mide-bağırsak iltihabı) oluşturduğunu söyledi.

Gereksiz Kullanmayın Malatya Yaşam-Sağlık

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, “Bakteri kaynaklı infeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotikler, günümüzde en sık kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Antibiyotikler gerektiğinde ve uygun şekilde kullanıldığında infeksiyon hastalıklarının kontrolünde elbette büyük yarar sağlar. Ancak gereksiz kullanımları bu ilaçlar açısından direnç gelişimine, hasta açısından da yan etki ve maliyet artışına neden olur” dedi.

Antibiyotiğin yaygın olarak kullandığını ifade eden Eraksoy, “Antibiyotiklerin günümüzde yaygın ve gereksiz kullanımı üst solunum yolu, yumuşak doku ve üriner sistem infeksiyonları ile gastroenteritler (mide-bağırsak iltihabı) oluşturmaktadır. Bunlardan özellikle üst solunum yolu infeksiyonlarının yüzde 70-80 etkeni virüsler olup, antibiyotik tedavisine gereksinim duyulmamaktadır. Benzer şekilde gastroenteritli hastaların yalnızca yüzde 15-20'sinde antibiyotik gereksinimi vardır. Buna karşın her iki hasta grubunda da antibiyotik kullanımı oldukça yaygın olarak devam etmektedir” diye konuştu.

Eraksoy, antibiyotiklerin gereksiz kullanımında başta antibiyotiklere karşı direnç gelişimi olmak üzere dirençli infeksiyon oranlarında artışa, mortalite ve morbidite artışına, uzun süreli hastanede yatış ya da gereksiz sağlık harcamaları gibi sorunlara neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Haluk Eraksoy, “Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı, özellikle birden fazla ilaç kullanan ileri yaş grubu hastalarda antibiyotiklerin diğer ilaçlarla etkileşimine, bu durum da diğer sağlık sorunlarının artışına neden olabilmektedir.

Son derece yararlı ve kullanımından herhangi bir zarar gelmeyeceği düşünülen antibiyotikler, bilinçsiz kullanımları sonucunda ciddi sağlık sorunlarının artışına da zemin hazırlayabilmektedir. Antibiyotik tüketiminin az olduğu ülkelerde direnç sorunu nispeten daha azdır. Her türlü denetime rağmen gereksiz antibiyotik tüketiminin beraberinde getirdiği sorunlar tüm dünyada giderek daha ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Antibiyotiklerin hastanelerde akılcı kullanımı da son derece önemlidir” dedi.

Son yıllarda ilaç sektörlerinin yeni antibiyotik üretimine çok kısıtlı bütçeler ayırdığına da dikkat çeken Eraksoy, “Antibiyotikler en az gelişme kaydedilen ilaç grubudur. Reçetesiz antibiyotik satışı, toplum düzeyinde antibiyotiklerin gereksiz kullanımının başlıca nedenidir. Bu nedenle toplumun bilinçlendirilmesinin yanı sıra bu ilaçları reçete eden hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımını sağlayacak danışmanlık hizmeti ve eğitim konusunda desteklenmesi de gerekmektedir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 273
Bu Ay : 4071
Toplam : 4071

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom