Hamido Olayları Araştırılmalı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Eğer 12 Eylül’le hesaplaşılacaksa, 12 Eylül'ün arkasındaki gerçek güçler ortaya çıkarılacaksa, en başta Hamido olayları araştırılmalıdır” dedi.

Hamido Olayları Araştırılmalı Malatya Siyaset

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından tekrar söz alarak Meclis’in Malatya olaylarını araştırması gerektiğini kaydetti.

Ağbaba yaptığı konuşmada, “Malatya'da çok önemli bir olay yaşanmıştır, Hamit Fendoğlu'nun katledilmesi bu olayların en önemlilerindendir. Bu saldırıyı bir kez daha buradan kınıyorum. Hem AKP Sözcüsü hem de Malatya'nın AKP milletvekilleri bu konuların ortaya çıkarılması gerektiği konusunda görüş bildirdiler.

Eğer 12 Eylül’le hesaplaşılacaksa, 12 Eylül’ün arkasındaki gerçek güçler ortaya çıkarılacaksa, en başta Hamido olayları araştırılmalıdır. AKP Grubu görüşlerinde samimiyse bu konuda olumlu oy kullanmaları gerekir. Bir araştırma komisyonunun kurulması, bu olayların araştırılması, Malatya'da geçmişte yaşanan, katledilen insanların da hesabının sorulması anlamında çok olumlu olur diye düşünüyorum. Meclis’i bu oylamada destek vermeye çağırıyorum” dedi.  

TBMM'nin Gündeminde Hamido Var

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda CHP’nin verdiği önerge üzerine Malatya eski Belediye Başkanı Hamid Fendoğlu ve ailesine düzenlenen bombalı saldırı gündeme geldi.
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşmasından sonra AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı söz istedi. Fındıklı konuşmasında, merhum Hamid Fendoğlu, gelini ve iki torununun katledildiği gün olanları anlattı.

Fındıklı, "O gün çarşı pazarda ne polis ne asker vardı. Bu gösteriyor ki olay provokasyondu, Hamido bir demokrasi şehididir. Malatya'da ilk defa CHP'nin elinden belediye başkanlığı Hamido'nun adaylığı ile alınmıştı. Aynı paketten bir Alevi vatandaşımızın evine gönderildi. Bomba patladı, 2 kişi şehit oldu. Aynı paket Adıyaman Valisi olan Abdulkadir Aksu'ya gönderildi. 1980 öncesi Alevi ve Sünni vatandaşlarımızı birbirine kırdırmak için Malatya, Kahramanmaraş, Sivas ve Çorum gibi illerimizde çok uğraşıldı. Hamido'yu rahmetle anıyorum” dedi.

Daha sonra AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık söz aldı. Çalık da, Hamit Fendoğlu’nun öldürüldüğü yıl ortaokulda olduğunu ve o günlerde Malatya’da yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlattı. Çalık, “Bugün artık sorgulanamaz olanlar sorgulanıyor, hesap veriyorlar” diye konuştu.

18 Nisan 1980’de evine gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu “Hamido” lakaplı Malatya eski Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu, gelini ve iki torunu hayatını kaybetmişti. 32 yıldır bu olay aydınlanamadı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 138
Bu Ay : 6222
Toplam : 6222

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom