Ağbaba, Naim Şahin'i Darbeyle Suçladı

Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'i çıkardığı genelgeyle darbe yapmakla suçladı ve Malatya'da kapatılan 39 belde belediyesi için tepki gösterdi.

Ağbaba, Naim Şahin'i Darbeyle Suçladı Malatya Siyaset

Büyükşehir Belediyesi Yasası ile ilgili gerçekleştirilen son oturumda Genel Kurul'da söz alan Milletvekili Ağbaba, "Milletvekili olmadan önce de Malatya'da siyaset yaptım, belediye meclis üyeliği yaptım, Cumhuriyet Halk Partisi'nde uzunca yıllar il başkanlığı yaptım ve Malatya'nın ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin takdiriyle milletvekili seçildim.

Meclise girdim ve birçoğunuzun yaşadığı gibi çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Diğer yasalarda olduğu gibi, Büyükşehir Yasası'nda da aynı tavır gösterildi. Bölge halklarına sorulmadığı gibi hiçbir derneğin, sendikanın, sivil toplumun görüşü alınmadı, aydınların görüşü alınmadı, hiçbir ilgili bilim adamının görüşü alınmadı" ifadelerini kullandı.

"Gelişmiş ülkelerde demokrasinin ölçüsü, sivil toplum kuruluşlarının çokluğu ve etkinliğiyle ölçülür. Hükümet demokratik kitle örgütlerine, sendikalara, odalara sormadığı gibi, düşüncesini açıklamak isteyenleri de sertçe, faşizanca susturdu.

Hatta, insanların görüşlerini açıklamak için Ankara'ya gelen insanların seyahat özgürlüklerini engelleyerek, Ankara'ya girmelerine izin verilmedi" diyen Ağbaba, konuşmasını özetle şöyle tamamladı:

"Huzurlarınızda, hem Malatya'da kapatılan 39 belde belediye başkanı adına hem de Türkiye'de yetkileri alınan belde belediye başkanları adına Bakanı bir kez daha şiddetle kınıyorum. Değerli arkadaşlar, şimdi burada oy verdiğiniz yasa birçok belde belediyesini kapatacak. Merak ediyorum, hangi yüzle gidip belde belediye başkanlarının önüne çıkacaksınız, belde halkının önüne çıkacaksınız?

Bunu çok merak ediyorum. Bakın böyle bir demokrasi olmaz. Kitapta böyle yazmıyor, tanımlar böyle yazmıyor, okuduklarımız bunu anlatmıyor. Okuduklarımıza baktığımız zaman, bu rejimin adının, burada uygulamaya çalıştığınız bu tahammülsüzlüğünüzün, bu faşizan uygulamalarınızın tarifi faşizm olarak geçiyor." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 942
Bu Ay : 4740
Toplam : 4740

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom