Boşanmış Kadının Sorunları

Boşanan kadınların aile tarafından dışlandığı belirtilip, özellikle ekonomik gücü olmayan kadınların yaşama koşullarında her zaman mağduriyet yaşadığı ifade edildi.

Boşanmış Kadının Sorunları Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu, boşanmış kadınların boşanma nedenleri ve karşılaştıkları zorlukları araştırdı. Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyon Başkan Nuri Karadaş, Başkan Vekili Nebi Yiğit, Üyeler Hüseyin Şahin, Vehbi Öz, Hilmi Saltıkalp’ın iştiraki ile 5 gün araya gelerek toplanıldı. İl Genel Meclis AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Doğan’ın Meclis Divanına sunmuş olduğu önergede, boşanmış kadınların boşanma nedenleri ve karşılaştıkları zorlukların araştırılması istendi. Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu olarak yapılan araştırma sonucunda, şu rapor hazırlandı: 

“İlimizde boşanmış kadınların boşanma nedenleri ve karşılaştıkları zorlukları aşağıda belirtilmiştir. Boşanan kadınların ahlaki yapısının bozuk olduğu düşüncesi, potansiyel ahlaksal düzen bozucu olarak görülmesi, boşanan kadınların iş ararken ya da bulduğunda tacize maruz kalmaları, iş sahiplerinin bunu bir hak gibi görmeleri, boşanan kadınların aile tarafından dışlanması veya mesafe konulması ataerkil toplumdan kaynaklı boşanma nedeni kadına bağlanır.

Okutulmayan ya da okunmasına izin verilse bile çalışılmasına izin verilmeyen kadınların boşandıktan sonra o ana kadar yaşamdan uzak kalmış ama o an yaşamın tam ortasında olması uyum sorunu diyebiliriz. Buna toplum içine entegrasyon sorunu, kadın olarak bu durumu yaşamak eşit olmayan erkek ve kadın ayrımından daha zordur.

Özellikle ekonomik gücü olmayan kadınların yaşama koşulları her zaman mağduriyetliktir. Kadın sosyal ve ekonomik acıdan yeterince güçlüyse çok özel bir sorun yaşamıyor. Hayatın genel sorunları dışında, aile bölünmesinde varsa çocukların yetişmesinde psikolojik baskının getirdiği olumsuzluklar çocukları menfi yönde etkilemektedir.”

Malatya İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu'nun, boşanmış kadınların boşanma nedenleri ve karşılaştıkları zorlukları raporu, 12 Kasım günkü toplantıda ele alınacak. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 58
Bu Ay : 7695
Toplam : 7695

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom