Festival Üçüncü Yılında

3. Malatya Uluslar Arası Film Festivali, Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda başladı.

Festival Üçüncü Yılında Malatya Kültür-Sanat

3. Malatya Uluslar Arası Film Festivali, açılış töreniyle başladı. Ünlü yönetmen Türker İnanoğlu ve ünlü oyuncu Münir Özkul’a Yaşam Boyu Onur Ödülü; yönetmen John Sayles, ünlü oyuncular Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a ise Onur Ödülleri verildi.

Malatya Valiliği Koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Manas Evleri’nin sponsorluğunda, Festival Concept International organizasyonu ile düzenlenen 3. Malatya Uluslar Arası Film Festivali, Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda gerçekleştirildi.

Festival, kırmızı halı geçişiyle başladı. İlk olarak Türk sinemasının en önemli eserlerinden Hababam Sınıfı’nın üyeleri kırmızı halıdan geçti. Daha sonra sırasıyla ünlü oyuncu Halit Akçatepe, Türk sinemasının yakışıklı jönü Kadir İnanır ve 'Sultan' lakaplı Türkan Şoray kırmızı halıdan geçerek, salona girdi.

Festival açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Vasip Şahin, Malatya Film Festivali’nin geçen kısa süreye karşın Türkiye’nin sanat gündeminde hak ettiği saygın yerini aldığını söyledi.
Şahin, Malatya’nın derin bir tarihi birikime sahip olduğunu kaydederek, “Film Festivali’nde kısa sürede yakalanan bu başarıda derin bir tarihe sahip Malatya’nın ekonomik, sosyal ve kültürel alanda da ciddi bir değişim ve gelişim ivmesinin yakalamış olmasının katkısı büyüktür. Sanatın her dalında olduğu gibi sinema alanında da talebi büyük olan halkımızın desteği önemli bir itici güç olmuştur” dedi.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Türk sinemasının eski şaşalı günlerine döneceğine inandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kültürümüzü yaymak istiyorsak veya kültürümüzün farklı kültürler etkisinde kalmasını istemiyorsak, sinemaya yeterli değeri vermek zorundayız. Ben inanıyorum ki, sinemamız eski şaşalı günlerine tekrar dönecek, yine sadece ülkemiz anlamında değil, ülkemizin kültürünün yaşatılması ve bunun tanıtılması anlamında da sinema çok büyük bir önem arz ediyor.”
Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan da, Kültür Bakanlığı başta olmak üzere, sinemaya ilgi duyan kurum ve kuruluşların katkısıyla Türk sinemasının çok önemli bir aşama kat ettiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Yaşam Boyu Onur Ödülü ve Onur Ödülleri sahiplerine verildi.
Açılış töreninde ilk olarak, Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görülen Türk sinemasında yüzlerce filmin yapımcılığını üstlenen Türker İnanoğlu’na Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edildi.
Türk Sinemasının unutulmaz oyuncularından usta isim Münir Özkul’a da Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Usta oyuncunun rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı film festivalinde usta oyuncunun ödülü, Hababam Sınıfı üyelerinden Dilaver Gür tarafından ünlü oyuncu Halit Akçatepe’ye takdim edildi. Ödülün Akçatepe’ye verildiği anda salonda duygu yüklü dakikalar yaşandı. Ödül takdimi sonrası Hababam Sınıfı üyeleri, Halit Akçatepe’nin etrafında toplanarak, ünlü oyuncuyu omuzlarına aldı. 38 yıl aradan sonra Malatya’da bir araya gelen Hababam Sınıfı üyeleri salondan büyük alkış aldı.

Festival kapsamında Onur Ödülüne layık görülen Türk sinemasının yakışıklı jönü Kadir İnanır, gözyaşlarını tutamadı. Ödülünü, yönetmen Ünal Küpeli’nin elinden alan inanır, Malatya sevdalısı olduğunu ve bu sevdanın kendisinde hiçbir zaman bitmediğini söyledi.
Ünlü oyuncu, “1976 yılında geçenlerde kaybettiğim yeğenim Erdoğan Arıca’yı Malatyaspor’a getirdim. Tam 36 yıl önce. Malatya sevdası o günden bu yana bizde hiç bitmedi” diye konuştu.
Aldığı ödülün barış ve mutluluk şarkıları söylendiğinde daha da büyük anlam kazanacağını ifade eden İnanır, “Bu ödülü ben hak ettim. Ne için? Türkiye’nin bütün sanatseverlerinin bana kazandırdığı değere karşılık bu ödülü verdiniz. Şimdi bütün ülkemizde büyük sorunlarımız var. Hep beraber bu sorunların bir an önce ortadan kalkması için hepimiz elimizi taşın altına koyacağız, mutluluk ve barış şarkıları söyleyeceğiz. Bu ödül, o zaman çok büyük anlam kazanacak” şeklinde konuştu.

Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray da Onur Ödülünü, Vali Vasip Şahin’in elinden aldı. Sanatseverlerin büyük alkışları eşliğinde ödülünü alan Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, “Festivaller, sinemamız adına çok güzel. Ama benim içinde çok güzel. Sevenlerimle kısa bir süre içinde olsa birlikte oluyorum, göklere uçuyorum, ayaklarım yerden kesiliyor, mutlu oluyorum. Sevilmenin hazzını bir kere daha tadıyorum. Sinemadaki emeklerimin karşılığını aldığımı düşünüyorum” dedi.

Ünlü Yönetmen John Sayles’in hava muhalefeti nedeniyle Türkiye’ye gelemediği belirtilirken, Sayles’in birkaç gün içerisinde Malatya’ya gelerek ödülünü alacağı açıklandı.
Açılış töreni, verilen ödüllerin ardından sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 784
Bu Ay : 4341
Toplam : 4341

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom