İsrail İlk Kez Yargılanacak

İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği ve 9 kişinin ölümü ile sonçlanan opersayon, yargıya taşınıyor.

İsrail İlk Kez Yargılanacak Dünya

Yarın İstanbul 7. Ağır Ceza mahkemesinde görülecek davada öncesinde İHA'nın sorularını yanıtlayan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, "Yarınki duruşmanın en büyük anlamı İsrail'in ilk defa yargılanacak olmasıdır. İsrail'in dokunulmaz olmadığnı bütü dünya görecek" dedi.

9 kişinin ölümü ile sonuçlanan Mav Marmara saldırısı, İnsani Yardım Vakfı 'nın (İHH) çabalarıyla mahkemeye taşındı. Yarın Çağlayan Adliyesi 7’inci ağır ceza mahkemesinde görülecek davada operasyon emrini veren İsrailli komutanlar yargılanacak.

Dava öncesi İHA'nın sorularını yanıtlayan İHH Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Oruç, ‘‘Yarınki yargılamanın en büyük anlamı İsrail’in ilk defa yargı önüne çıkacak olmasıdır. İsrail’in dokunulmaz olmadığını bütün dünya bir kez daha görüyor. İsrail artık bütün dünyada bu gibi davalarla karşı karşıya gelecek. Türkiye bu adımın ilk başlangıcını atmış oluyor. Türkiye üzerine düşen tarihi bir sorumluluğu yerine getirmiş oldu. Hem uluslar arası mahkemelerde hem diğer ülkelerin mahkemelerinde İsrail 6 kasımda Türkiye’de olduğu gibi mahkemelerle karşı karşıya kalacak.’’ dedi.

Bugüne kadar İsrail’in en üst seviyede yüzlerce kere belki binlerce kere kınandığını belirten Oruç, ‘‘İnsanlar İsrail’in yaptıklarından dolayı mutlu olmadıklarını söylediler. Ülkeler söylediler kınadılar. Ama hiç kimse hukuk önüne İsrail’i ve bu katliamları yapanları çıkartmaya muktedir olamamışlardı. Türkiye mahkemeleri şimdi İsrail’i 9 şehit ve 52 yaralıya karşı, insanların açık denizden kaçırılmasına işkence edilmesine hapsedilmesine karşılık mahkemenin önüne çıkartıyor. Ve umut ediyoruz hak ettikleri cezayı da yine Türk mahkemeleri önüne alacaklar.’’ diye konuştu.

Mahkemeden çıkacak sonucun uluslar arası arenada nasıl yankı bulacağına dair sorulan soruya da cevap veren Oruç, "Bu bir Türk mahkemesi ve bu mahkeme bu davayı kabul etti. Şuanda suçluların cezalandırılması ile alakalı süreç devam ediyor. Türkiye’de de dünyada da hukuk bağımsızdır. Buradan çıkacak kararlar mutlaka uygulanacak kararlardır. Türkiye uluslar arası yapının bir parçasıdır. İsrail’de öyledir.

Hem Türkiye hem de anlaşması olduğu bütün ülkeler bu mahkemenin aldığı kararları uygulamak zorunda olacaklar. Türkiye’deki kolluk güçleri nasıl bu sorumluları yakalamakla sorumlu olacaksa Türkiye’nin anlaşmada taraf olduğu diğer ülkelerde benzer şekilde yapmak zorunda olacaklar. Bu bütün dünyada uygulanacak kararlar olacak. Çok önemli bir örnekte teşkil etmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Uluslar arasında hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini de sözlerine ekleyen Oruç, "Uluslar arası alanda da zaten devam eden bir süreç var. BM İnsan Hakları Konseyi olayın hemen arkasından bir rapor yayınladı. Bu raporda İsrail’in adam öldürdüğü yaraladığı insanları kaçırdığı hapis ettiği yazılıydı. O raporda uluslar arası ceza mahkemelerine bir atış vardı. O rapor yapılanın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu söylüyor. Ve bu olayın uluslar arası mahkemeye taşınmasını istiyor" şeklinde konuştu.

Gemide bulunan aktivistlerden Yunanistan vatandaşı Dimitris Plionis ise yarınki davayı izlemek için İstanbul'a geldiğini belirterek, "İsrail hükümetine karşı artık bir şeyler yapılması gerekiyor. Bu davanın başlaması çok önemli. Çünkü her türlü legal olmayan yolları deneyen İsrail'e kimse dokunamıyor. Ben oradaydım. Mavi Marmara'da ölenleri ve yaralananları gördüm. Bu davada ilk kez İsrail'in yargılanması çok önemli" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 82
Bu Ay : 16218
Toplam : 16218

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom