Kürt sorununda kritik 3 koşul

Diyarbakır TSO Başkanı Galip Ensarioğlu, Kürt açılımının başarıya ulaşabilmesi için bu 3 şartın yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

Kürt sorununda kritik 3 koşul Türkiye-Dünya

Röportaj: Erdoğan SÜZER
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Galip Ensarioğlu, hükümetin başlattığı Kürt açılımının 3 ana eksen üzerine oturtulması gerektiğini söyledi. Bunlardan ilk ikisini ekonomik ve siyasi koşulların iyileştirilmesi olarak sıralayan Ensarioğlu, üçüncü eksende ise PKK üyelerine genel af ve Abdullah Öcalan'ın hapis koşullarının iyileştirilmesi yönünde açılımın bulunması gerektiğini savundu.

Ankara'da Kürt açılımının yoğun trafiğinin yaşandığı saatlerde, Diyarbakır'ın görüşlerini aldık. Diyarbakırlı sanayici ve tüccarların başkanı olan Ensarioğlu, Kürt açılımına ilişkin sorularımıza çarpıcı yanıtlar verdi:

Türk değil Türkiyeli

Kürt açılımı sizce nasıl olmalı? Paketin içerisinde neleri bulmayı umuyorsunuz?

Kürt açılımından başarılı sonuç alınabilmesi için bunun üç sacayağı üzerine oturması lazım. Birinci ayakta ekonomi var. Bölgedeki işsizliğin, geri kalmışlığın, gelişmişlik farklılığının giderilmesi gerekiyor. Bu sorunların çözümü mutlaka iyi kurgulanmalı. İkinci ayakta demokratik haklar var. Burada da anadilde eğitim, vatandaşlık tanımının değiştirilmesi gibi bir dizi ihtiyaç var.

Vatandaşlık tanımı nasıl olmalı sizce?

Vatandaşlık tanımının Türkiye'de yaşayan herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Anayasa'daki gibi 'vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür' cümlesi yerine 'vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkese Türk denir' gibi bir cümle olabilir. Ya da "Türk" yerine "Türkiyelidir" de kullanılabilir. Türk kelimesi mutlaka değişmeli. Çünkü beni ifade etmiyor. Ben Türk değilim. Vatandaşlık bağı nüfus cüzdanıdır. Beni farklı tanımlayamazsın. Ben Kürt'üm. Nasıl "Türk'üm" diyebilirim ki?

Yüzde 10 barajı kalksın

Demokratik beklentiler bunlarla sınırlı değil sanırım. Başka nelerin değişmesini istiyorsunuz?

Farklı dillerde yayın hakkının Anayasal güvenceye alınmasını istiyoruz. Kürdoloji enstitülerinin kurulmasını istiyoruz. Değiştirilen yöre isimlerinin yeniden verilmesini istiyoruz. Koruculuk sisteminin kaldırılmasını, korucuların rehabilite edilerek yeni işlere yerleştirilmesini istiyoruz.

Siyasetin önündeki baraj sorunun kaldırılmasını istiyoruz. Yüzde 10 baraj demokrasi açısından bir engel. Tabi bütün bunlar birer detay. Bunlardan bir kısmı şimdi olur, bir kısmı daha sonra olur. Önemli olan demokratik hakların verilmesidir. Detaylar oluşturulabilir.

Öcalan'a iyileştirme

Bu formülde Öcalan için talep nedir?

PKK için de aslında üçlü ayak var. Sıradan militanlar için tamamen koşulsuz sosyal, siyasal ve ekonomik hayata entegrasyonun sağlanması. Rehabilitasyon mutlaka yapılmalı. Bu militanlar siyasete de girebilmeli. Siyasi entegrasyon dediğimiz budur.

Yönetici kadroya ise üçüncü ülkelerde yaşama hakkı sunulmalı. Bu kadronun yabancı ülkelerdeki tüm masrafları da Türkiye tarafından karşılanmalı. Öcalan için de koşulları iyileştirilmiş hapis. Öcalan o kesim için hala sözü dinlenilen, kesinlikle dikkate alınan bir şahsiyettir. Çözüm sürecine katmak zorundasınız. PKK ve şiddeti çözmek istiyorsanız. Öcalan'ı ve PKK'yı görmezden gelemezsiniz.

MHP ekmek peşinde

Türk halkı sizce bu taleplere sıcak bakar mı? Milliyetçilik söylemlerini izliyor musunuz? Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Batıdaki kamuoyunun (Türkiye'nin batısı demek isteniyor) bu sürece iyi hazırlanması gerekir. Ancak, maalesef batıda milliyetçilik kışkırtılıyor. Milliyetçilik çığırtkanlığı var. MHP bu gelişmelerden siyasi post çıkarmaya çalışıyor. MHP maalesef bana ekmek çıkar hesabı yapıyor. Bu vatanseverlik değil, tam tersidir.

PKK'ya genel af

Üçüncü ayaktaki talepleriniz neleri içeriyor?

En az ilk ikisi kadar önemli olan üçüncü ayakta PKK sorununun kökten çözümü var. PKK, Kürt sorununun var ettiği bir sorundur. Dolayısıyla PKK'ya da kabul edilebilir bir çözüm bulmak zorundasınız. Bunun için örneğin devlete karşı işlenmiş suçlara karşı genel af getirilebilir.

PKK üyelerinin kimi Avrupa'da, kimi cezaevinde, kimi dağda! Sosyal, siyasal ve ekonomik hakları verseniz de PKK sorununu çözmeden şiddeti durduramazsınız. Bir sorunu tümden çözmek istiyorsanız enfeksiyonu tümden alacaksınız. Enfeksiyon bırakırsanız hastalık devam eder. Bunun çözümü de koşulsuz siyasi genel aftan geçer.

Bölünme olmaz

Açılıma ilişkin duyulan en büyük kaygı, Türkiye'nin ileride bölünmesi? Sizce bu kaygıyı yaşayanların haklılık payı yok mu?

Bölünme yersiz kaygıdır. Aksine hak gaspı, zulüm bölünmeyi getirir. Seni seven, seni şefkatle kuşatan, haklarını veren devlet birleşmeyi getirir. Bunlar olmazsa istediğiniz kadar ekonomik paketler hazırlayın, bunlarla işsizliği, yoksulluğu çözmeniz mümkün değil. Ancak huzur ve güveni sağlayarak ekonomiyi yeşertebilirsiniz.

Bunlar olursa ekonomik sorunlar kendiliğinden çözülür. Kürt sorunu çözülürse teşvik sistemine bile gerek kalmaz. Burada para kazanılacağını gören, riskin olmadığını bilen işadamı siz istemeseniz de yatırım yapar.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 480
Bu Ay : 2009
Toplam : 2009

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom