Türk Hacılara Dolandırıcılık Şoku

Kutsal topraklarda ibadetlerini yerine getirmenin sevinç ve coşkusunu yaşayan Türk hacılar şimdi de dönüş yolculuğu öncesi alışveriş telaşında.

Türk Hacılara Dolandırıcılık Şoku Türkiye-Dünya

Türkiye'ye dönüş öncesi Mekke ve Medine sokaklarına akın eden hacılar başta zemzem ve hurma olmak üzere hediyelik eşya almak üzere alışveriş merkezlerinin yolunu tuttu.

Satın aldıkları eşyaları özenle paketlettiren hacılar, daha evlerine ulaşmadan özellikle zemzem ve hurmaların adreslerine ulaşmasını arzu ederken kimi zaman da hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabiliyor.

Mekke ve Medine'de Türk hacıların kaldığı otellerin önlerini mesken tutan kimi dolandırıcıların tanınmış kargo şirketlerinin adını kullanarak binlerce kişiyi dolandırdığı ortaya çıkarken, kimilerinin de müşterilerine mahcup olmamak için akıl almaz yöntemlere başvurduğu iddia edildi.

Geçmiş yıllarda taşıma ücretini peşin ödeyerek kargoya verdikleri hurmaların adreslerine ulaşmaması üzerine hukuk mücadelesi başlatan bazı hacılar, yetkili makamlara başvurularının sonucu ellerindeki makbuzların geçerliliği olmadığını öğrenirken, kimileri de kargoya teslim ettikleri zemzem bidonlarından kuyu suyu içmek zorunda kaldı.

-Acı gerçekle Türkiye'ye dönünce yüzleştiler-

İddialara göre, Mekke ve Medine'de Türk hacıların kaldığı otellerin önüne masa ve sandalye koyarak ''mobil ofis'' açan dolandırıcılar, Türkiye'deki tanınmış kargo firmalarının reklam afişlerini de yanlarına aldı.

Böylece hacıların güvenini kazanan dolandırıcılar, parasını peşin olarak aldıkları eşyalar karşılığı bir makbuz verirken, bir süre sonra araçlarına yükledikleri tonlarca hurma ve zemzemle ortadan kayboldu.

Türkiye'ye döndüklerinde kargoya verdikleri eşyaların adreslerine ulaşmadığını gören birçok hacı, soluğu adli makamlar ve Diyanet İşleri Başkanlığında alarak dolandırıldıkları iddiasıyla şikayetçi oldu. Yapılan incelemede ise ellerindeki makbuzların sahte olduğu bilgisini alan hacılar, söz konusu kargo şirketlerinin de kutsal topraklarda bir faaliyetinin olmadığını öğrendi.

-Zemzem bidonlarına ''kuyu suyu'' dolduruluyor-

Bazı kargo firmaları ise ''yasak'' olmasına rağmen zemzem taşımacılığı yapınca Suudi Arabistan sınırında güvenlik kordonuna takılıyor.

Zemzemin ''ticari olarak'' alınıp, satılması ve nakliyesine izin vermeyen Suud yönetimi, tırlarda yakaladıkları bidonlardaki suları dökerken, mahcup olmak istemeyen firmaların müşterilerini aldattıkları öne sürüldü.

İddialara göre, Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra boş zemzem bidonlarına ''kuyu suyu'' dolduran kargo çalışanları, teslimatı gerçekleştirdikten sonra gerçek ortaya çıkmadan ortadan kayboluyor. Dolandırıldıklarını anlamayan hacılar ise ziyaretlerine gelen misafirlerine kutsal toprakların şifalı suyu yerine kuyu suyu ikram etmiş oluyor.

-Dolandırıcılık artınca Diyanet kargo işine girdi-

Kutsal topraklarda önceki yıllarda yaşanan dolandırıcılık olayları sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı da kargo işine el attı.

Diyanet, PTT ve Gümrük Müsteşarlığı arasında yapılan protokolle Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye kargo taşımacılığı başlatılırken, uluslararası taşımacılık yapan kargo firmalarına da rakip oldu.
2008'den bu yana ''Diyanet Kargo''ya teslim edilen eşyalar tırlarla Türkiye'ye gönderilirken, bu yıl Suriye'deki çatışmalar nedeniyle havayolu tercih edildi. Bu nedenle daha önce karayolu ile 4 riyale (2 lira) taşınan hurmanın kilosu uçakla 7 riyale (3,5 lira) çıktı. Hediyelik eşyaların taşıma ücreti de 8 riyal olarak belirlendi.

Hacı adaylarına 50 kilogram hurma, 50 kilogram hediyelik eşya gönderme hakkı tanınıyor. Kolilerin 50 kilogramın üzerine çıkması veya değerinin 430 avroyu geçmesi gümrük yasalarına göre ticaret sayılıyor. Bunun için kişi başına toplam 100 kilogram sınırlaması uygulanıyor.

-Şu ana kadar Türkiye'ye 720 ton kargo gönderildi-

Diyanet Kargo Hizmetleri Ekip Başkanı Rüstem Beşler, kutsal topraklarda 63 kişiyle hizmet verdiklerini belirterek, hurma pazarları veya hurma bahçelerinden satın alınan yüklü miktardaki alımlar için ekiplerin mobil olarak görev yaptığını söyledi.

Şu ana kadar büyük bir kısmı hurma olmak üzere Türkiye'ye toplam 720 ton kargo gönderildiğini belirten Beşler, paketlerin 5 ila 20 gün arasında adreslere teslim edildiğini kaydetti.

Piyasada çok sayıda ''nakliyecilik rolü oynayan'' kişiler olduğuna dikkati çeken Beşler, bugüne kadar çok sayıda hacının dolandırıcılık mağduru olması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kargo işine girdiğini anlattı.

Suudi yasalarına göre zemzem suyunun ticari olarak nakliyesine izin verilmediğini hatırlatan Beşler, bu nedenle hacıların kargoyla zemzem taşınması yönündeki taleplerine olumsuz yanıt verdiklerini sözlerine ekledi.

Haber 7(A.A)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 173
Bu Ay : 2657
Toplam : 2657

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom