Ağbaba'dan Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından cevaplanması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu.

Ağbaba'dan Soru Önergesi Malatya Siyaset

Ağbaba, soru önergesinde, Çevre Düzeni Planı'na Malatya Belediyesi'nin 20 maddede itiraz ettiğini, ancak 2-3 maddede düzeltme yapıldığını belirterek, "Planın ilk askıya çıktığı zaman yapılan itirazları incelemek için Malatya'ya bir inceleme heyeti gönderilmiş midir" dedi.

"Bakanlığınız tarafından Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, Mayıs ayında askıya çıkarılmış, ancak toplumun tüm kesimlerinden plana itiraz edilmiştir. İtirazlar sonrası geçtiğimiz günlerde plan tekrar askıya çıkarılmış, ancak birkaç küçük değişiklik haricinde kamuoyunun beklentilerine karşılık vermekten uzak halini koruduğu görülmüştür" diyen Ağbaba, "Bu çerçeveden hareketle; Mayıs ayında askıya çıkarılan Çevre Düzeni Planı'na Malatya'dan kaç kurum-kuruluş ve STK'dan itiraz gelmiştir? İtirazların kesiştiği konular hangileridir?" diye sordu.

Ağbaba, soru önergesinde, Mayıs ayındaki ilk askı döneminde hazırlanarak tarafınıza sunulan soru önergemize verdiğiniz cevapta; 'planın yerinde incelenerek hazırlandığını' belirtmiş olmasına rağmen, Çevre Düzeni Planı'nda madenleri ile ünlü Hasançelebi Belediyesi'nde tarım ve hayvancılık öngörülürken, Malatya içme suyu kaynağı olan Kaptaj, planda hiç yer almamakta, kentsel gelişim alanı olarak gösterilen Yeşilyurt İkizce Gezer mevkii, tarım-sulama alanı olarak kabul edilmektedir.

Planla ilgili aynı sorunların gündeme gelmesi, Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir."
Malatya Belediyesi tarafından söz konusu plana 20 maddede itiraz edilmesine rağmen sadece 2-3 maddede değişiklik yapıldığını belirten Ağbaba, önergesinde şu sorulara cevap istedi: "Mayıs ayındaki askı sürecinden sonra, yapılan itirazlar çerçevesinde Malatya'ya tekrar bir inceleme heyeti gönderilmiş midir?

Gönderilen heyet, hangi bölgelerde, hangi yetkililerle görüşmüştür? Malatya'nın da içinde bulunduğu 1/100.000 ölçekli planın, Malatya Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25.000 ölçekli planla arasında büyük farklılıkların olması normal midir? Daha önce hazırlanan planlarda bu şekilde bir çelişki ile karşılaşılmış mıdır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 956
Bu Ay : 2524
Toplam : 2524

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom