Komisyon İlk Cezaevi Ziyaretini Gerçekleştirdi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 28 Şubat dönemine ilişkin olarak ilk cezaevi ziyaretini Malatya’ya gerçeklaştirdi.

Komisyon İlk Cezaevi Ziyaretini Gerçekleştirdi Malatya Haber

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 28 Şubat dönemine ilişkin olarak ilk cezaevi ziyaretini Malatya’ya yaparken; komisyon üyeleri dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ı ile Nuriş Çetesi mensuplarını da yattıkları cezaevlerinde dinleyecek.

AK Parti Kayseri Milletvekili ve TBMM Darbeleri (28 Şubat ve 27 Nisan) Araştırma Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel, AK Parti Çankırı Milletvekili ve TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, Malatya E Tipi Cezaevi’ne gelerek, burada 28 Şubat döneminde meydana gelen Malatya Olaylarından dolayı hüküm giyen Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’i ziyaret ettiler.

Cezaevi ziyareti sonrasında Polisevi’nde basın mensuplarına bilgilendirme yapıldı. TBMM Darbeleri (28 Şubat ve 27 Nisan) Araştırma Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel, 28 Şubat dönemiyle ilgili olarak ilk defa cezaevi ziyaretinde bulunduklarını anlatarak, “28 Şubat döneminde önemli davalarından birisi olan kamuoyuna yansımış olan Malatya Davası olarak bilinen bu davadan mahkum olanları dinleme kararı alınmıştı. Cezaevinde dinlemelerimizi yaptık.

Ziyaretlerimiz olacak. Bunlardan bazıları, o dönemde İçişleri Bakanlığı yapmış olan Sayın Mehmet Ağar ve şuanda 'Sabancı' davasından ve daha önceki işlemiş olduğu fiillerden dolayı mahkum olan Nuriş Çetesi olarak bilinen o mensupları da bulundukları cezaevlerinde ziyaret edeceğiz. Özellikle Ahmet Duyar’ın öldürülmesi ve Sabancı olayındaki olayların ne şekilde ve nasıl olduğu o konularla ilgili olarak da faillerinden bilgi alacağız.

Bunlarla ilgili Malatya’da ilk ziyaretimizi yapmış bulunuyoruz. Fahri Memur  ve Zekeriya Şengöz ile görüşmelerimiz oldu. Onların o döneme ait bilgilerini ve anlattıklarını kayıtlara geçirdik. Bu nedenle Malatya’dayız” dedi.

Karayel, “Malatya, 28 Şubat Döneminde Malatya Olayları olarak bilinen Türkiye genelinde de bir soruşturmaya konu olmuş ve sonunda da bugün Malatya Cezaevinde bu davadan dolayı mahkum olan arkadaşlarla, bunların o dönemlerdeki yaşadıklarını, nasıl olayların cereyan ettiklerini, hem mahkeme dosyasını istedik ve hem de kendileri ile görüşmek için bunları yaptık. Bundan sonra da diğer, o dönemin önemli olaylarının failleri ve konularıyla ilgili onlardan da bilgi alacağız. İlk ziyaret Malatya’da oldu” şeklinde konuştu.

Karayel, Malatya Cezaevi’nde Fahri Memur ve Zekeriya Şengöz’ün o dönemdeki yaşadıklarını, hukukun nasıl işlediğini, çektikleri işkence ve boyutlarını kendilerine anlattıklarını söyledi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin ise, “Dinlemeler için Malatya’ya geldik. Özellikle üniversitedeki uygulamaların ve yine sivil toplum örgütlerini yapmış olduğu faaliyetlerle ilgili, doruk noktaya ulaşmış bir kısım eylemlerin merkezindeki bir şehir. Daha sonradaki aşamada, mağdur olduğunu ve adil yargılanmadığını ifade eden bir grubu dinlemek için buraya geldik. Bize yazılı olarak müracaatları bulunan bu grubu dinlemeye geldik. İlk olarak bir cezaevi ziyaretini Malatya’dan başlattık” dedi.

TBMM Darbeleri (28 Şubat ve 27 Nisan) Araştırma Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel, ve TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, 28 Şubat dönemindeki Malatya Olayları ile ilgili olarak mağdur olduğunu bildiren kişileri Polisevi’nde dinledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 556
Bu Ay : 7702
Toplam : 7702

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom