Et Tüketimi Uyarısı

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, vatandaşları Kurban Bayramı’nda et tüketimi konusunda uyardı.

Et Tüketimi Uyarısı Malatya Yaşam-Sağlık

Diyetisyen Sayın, kurban etini kavurma yapanlara tavsiyelerde bulunarak, “Eti kavurup kızartmadan, içine kuyruk yağı ilave etmeden, az su ile düdüklü tencerede pişirin, suyunu çektirerek tüketin” dedi.

Kurban bayramında asıl amacın et yemekten çok, eti paylaşmak olduğunu hatırlatan Sayın, ideal porsiyon ölçüsüne dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlattı.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları uyardı. Diyetisyen Sayın, “Siz de fark etmişsinizdir, iç organ yağları ve kuyruk yağları, doğal da olsa, ocak sıcaklığında güçlükle erir veya hiç erimez. Ocak sıcaklığı ile vücudunuzun sıcaklığını kıyaslayabilir misiniz? Kalp damarları, katı-beyaz yağları yedikçe yıllar içinde, yavaş yavaş tıkanır. Yer yemez bir şey olmaması sizi rahatlatmasın. Birçok sağlık sorunu, önemsemediğimiz beslenme hatalarının uzun yıllar sürmesine bağlıdır.” şeklinde konuşurken, kalp sağlığınızı korumak için Kurban Bayramı’nda dördüncü beyazdan uzak kalın diyor” dedi.

Sayın, Kurban Bayramında dördüncü beyazdan uzak kalmanın kalp sağlığını koruduğunu hatırlatarak, “Uzun yıllardır yapılan bilimsel araştırmalar, doymuş, katı-beyaz yağların Alzheimer riskini arttırdığını da söylüyor. Katı yağlardan uzak durmak, kalp krizi, Alzhiemer ve depresyon riskini azaltmada ciddi şekilde yardımcınız olacaktır” şeklinde konuştu.

DÜDÜKLÜDE KAVURMA

Uzman Diyetisyen Sayın, “Kurban Bayramı’na özgü diğer bir öneri de kavurma konusundadır. Kavurma; etin, yüksek ısıda, içine eklenen kuyruk yağı ile birlikte kavrulmasıyla yapılır. Kavurma yani kızartma işlemi sırasında etin yüzeyinde ‘Akrilamidler’ meydana gelir ve bu güçlü bir kanserojendir. Kavurma sırasında etteki proteinlerin yapısı bozulur ve besleyici özelliğini kaybeder” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı’nı kavurmasız geçiremeyenlere tavsiyede bulunan Sayın, “Kavurmayı, iç yağsız, kuyruk yağsız, kızartıp kavurmadan, düdüklü tencerede, hafif sulu pişirin. Böylece B vitaminleri kaybı daha düşük olur, proteinlerinin yapısı korunur, kanserojen hale gelmez. Kurban eti yağsız piştiğinde, baharatlar da kullanılırsa lezzeti mutlaka yakalarsınız, çünkü tazedir” dedi.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, ikramlarda sunulan etin varsa iç yağı ve kuyruk yağlarını, tabağın kenarına ayrılmasını tavsiye ediyor. Sayın, “Hatta gerekirse etlerinizin fazla yağını peçete ile aldırın. Sağlığınızı koruyun. Et yararlıdır, yenilmelidir, ancak doğru pişirilerek ve elbette doğru porsiyonda tüketilmelidir” dedi.

Kurban Bayramı’nın sadece yemek için değil, paylaşmak, kendinden çok, muhtaç olanları düşünmekle anlam bulduğunu söyleyen Sayın “Aslında doğru porsiyonu bulmanın yolu, Kurban Bayramı’nın anlamını düşünmekten geçiyor” şeklinde konuştu. 

iha.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 645
Bu Ay : 7350
Toplam : 7350

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom