İran'dan Hizbullah'a gelişmiş füzeler

Debka, İran'ın Hizbullah'a gelişmiş füzeler göndermek üzere olduğunu gündeme getirdi.

İran'dan Hizbullah'a gelişmiş füzeler Dünya

DEBKA’nın askeri kaynaklarının bildirdiğine göre Lübnan Hizbullah’ı İran’dan kendi kendine harekete geçebilen karadan havaya SAM-8 füzelerini ve İran’ın karadan karaya Fetih 110 füzesinin gelişmiş versiyonunu almaya hazırlanıyor. Bu füze, 200 km.lik menzile yarım ton ağırlığında patlayıcı taşıyan savaş başlığı gönderebiliyor.

İran, Obama’nın Esad rejimini Tahran ile kurduğu ilişkilerden soğutamadığını bildiği için İsrail’e Hizbullah’ı cezalandırması için yeşil ışık yakacağından endişe ediyor. İranlılar bunun karşısında Hizbullah’ın cephaneliğini geliştirerek, olası bir çatışma esnasında İsrail’in askeri ve sivil hedeflerini vurabilmesine imkân verecek olan karadan karaya, karadan havaya ve karadan denize füzelerle tahkim etmek istiyor.

İsrail dışişleri bakanı Danny Ayalon ise 9 Ağustos Pazar günü yaptığı açıklamada “Hizbullah’ın İsraillilere dışarıda suikast düzenlemesi durumunda bunun ağır bedellerini Lübnan’ın ödeyeceğini” söyledi.

Savunma bakanı Ehud Barak da İsrail’in kuzey sınırında gerçekleşecek bir çatışma durumunda bütün güçlerini kullanacaklarını söylemişti.

Bir Hizbullah sözcüsü ise Barak’ın bu yorumlarını “Eğer Barak’ın tehditleri ciddi ise -ki ben zannetmiyorum- ve Lübnan karşısında aptalca bir eylemde bulunursa 2006 Temmuz savaşını eğlence olarak hatırlayacaktır” şeklinde cevapladı.

Bu arada İranlılar, Amerikalıların Stinger füzelerine benzeyen uçaksavar füzesi SA-18’i ve SAM-8’leri Hizbullah’a göndermek için uğraşmakla meşguller. İsrailliler birkaç bataryanın daha şimdiden gönderildiğine inanıyorlar.

Bundan 7 ay önce İsrail Suriye’ye, bu füzelerin Lübnan sınırından içeri girmesine izin vermesi durumunda, bu durumu bölgedeki güç dengesinin ihlali olarak değerlendireceği uyarısında bulunmuş ve bu füzelerin, Suriye’den çıkmadan önce veya Lübnan’a ulaştıklarında kendileri için meşru hedefler haline geleceklerini söylemişti.

Hizbullah’ın 2006 savaşında İsrail’in kuzeyindeki bazı kasabaları vurabilmesini sağlayan Zilzal 2 füzelerinin geliştirilmiş hali olan Fetih 110 füzeleri, Tel Aviv’in kuzeyindeki Cezreel Vadisi’ne ulaşabilecek menzile sahipler. Bu füze aynı zamanda, İran’a satılan Çin yapımı güdüm sisteminden dolayı çok daha yüksek bir isabet oranını haiz.”

isra haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 592
Bu Ay : 6572
Toplam : 6572

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom