Beydağının Kayalarına Orman Kuruldu

Beydağı Ağaçlandırma Projesi’ni yakından takip eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 20 Ekim 2012 Cumartesi günü Malatya programı kapsamında Beydağı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek fidan dikecek.

Beydağının Kayalarına Orman Kuruldu Bölge

• KAYALIK ARAZİDE ORMAN KURULDU
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Malatya’da kayalık arazide özel bir ağaçlandırma tekniği uygulayarak, zemini delip çukurlar oluşturdu ve 300 bin fidan dikti. Kayalık alanda yapılmasına rağmen dikimde yüzde 90 başarı sağlandı.
Türkülere konu olmuş, Malatya’nın sembolü Beydağı’nın yeşillenmesi için geliştirilen proje, kayalık arazide orman kurulması sonucunu doğurdu. Malatya’nın rüyası olan projenin gerçekleştirilebilmesi için Beydağı’nın coğrafi yapısı da göz önünde bulundurularak farklı bir teknik uygulandı. Yüzyıllardır meydana gelen yangınlar ve erozyon sebebiyle hem bitki örtüsünü hem de toprağını kaybetmiş durumda bulunan Beydağı için geliştirilen projede, yüzeye yakın ve kısmen yüzeyde yatay kaya tabakasının olması göz önünde bulunduruldu.

Kayalar Delinerek Dikim Çukurları Oluşturuldu

Ağaçlandırmanın önünde engel olan bu yatay ve sert tabaka, paletli ekskavatörler ile 120 cm derinliğinde ve 100 cm genişliğinde kırılarak dikim çukurları oluşturuldu. Açılan bu çukurlara yüzeyde bulunan toprak doldurularak çukurlar dikime hazır hale getirildi.
Ayrıca bütün bu çalışmaların yanında fidan gelişiminde başarıyı artırmak maksadıyla oldukça gelişmiş bir sulama sistemi kuruldu. Ayrıca fidan gelişiminde başarıyı artırmak için
3 adet 150 tonluk sulama havuzu ile mevcut fidan sıraları sulandı.

Prof. Dr. Eroğlu’nun Talimatı ile Başladı

Orman ve Su İşleri Bakanı (dönemin Çevre ve Orman Bakanı) Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun 2008 yılı Şubat ayında Malatya iline yaptığı ziyarette, Malatya için oldukça önem arz eden ve şehrin ana manzarasını oluşturan Beydağı’nın ağaçlandırılması talimatını verdi. Bu maksatla Malatya Yeşilkuşak Ağaçlandırma Projesi revize edilerek 11 bin dekar alanda ağaçlandırma yapılması planlandı.

Projenin başlama tarihi olan 2009 yılından bugüne kadar yaklaşık 11 bin dekar alanda kayaların delinmesiyle dikim çukurları açılarak, 300 bin fidan dikim işlemi bitirildi.

Yüzde 90’ı Tuttu

Beydağı Ağaçlandırma Projesinde fidan dikim çalışmalarının yüzde 90’nın bitirildiği ve dikim işleminin tamamlandığı bölümlerde 2012 yılı ilkbaharında yapılan başarı tespitlerinde başarı oranının yüzde 90 olduğu teknik elemanlarca tespit edildi. Ayrıca 2012 yılında 100 dekarlık alanda 2 bin aşılı badem fidanı da dikildi.

Sulama projeleri dahil toplamda 7 milyon 500 bin TL’ye mal olan Beydağı’ndaki çalışmalar dahilinde 2013 yılında 290 dekarlık Hazine arazisinde çalışmaya devam edilecek, ayrıca önceden dikimi gerçekleştirilen fidanların bakımı da yapılacak.

Beydağı Ağaçlandırma Projesi’ni yakından takip eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 20 Ekim 2012 Cumartesi günü Malatya programı kapsamında Beydağı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek fidan dikecek.

Veysel Eroğlunun Proğramı

ANKARA) Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, yarın (19 Ekim, Cuma) Bingöl ve Malatya’da çeşitli programlara katılacaktır.

Program:
19 Ekim 2012 - Cuma
Saat:
09.30 Ceviz Eylem Planı Dahilinde Belirlenen Sahaya Ceviz Fidanı Dikimi
(Yer: Bingöl girişi 4. km)

10.00 Bingöl Valiliğini Ziyaret

10.30 Murat Havzası Erozyon Kontrolü ve Ormancılık Projesinin
Açıklanması
(Yer: Bingöl Valiliği)

11.15 Bingöl Belediyesini Ziyaret

13.30 Koordinasyon Toplantısı
( Yer: Belediye Kültür Merkezi)
15.00 AK Parti Bingöl İl Başkanlığını Ziyaret
18.00 Malatya Valiliğini Ziyaret
18.30 AK Parti Malatya İL Başkanlığını Ziyaret
19.00 Koordinasyon Toplantısı
(Yer: Fırat Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 423
Bu Ay : 4789
Toplam : 4789

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom