Riyad'da Bayram Bir Gün Sonra

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, başkent Riyad'daki merkezinde düzenlediği oturumda aldığı kararla, Kurban Bayramı'nın 26 Ekim Cuma günü idrak edileceğini açıkladı.

Riyad'da Bayram Bir Gün Sonra Dünya

 Buna göre, Türkiye ve bazı İslam ülkelerinde 25 Ekim Perşembe günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı, Suudi Arabistan’da bir gün sonra kutlanacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinin 17 Ekim Çarşamba gününü Hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk günü olarak ilan ettiğini ve buna göre de Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihinin 26 Ekim olarak açıklandığını söyledi.

Başkan Yardımcısı Keleş, Türkiye ve bazı İslâm ülkelerinde Kurban Bayramı'nın Suudi Arabistan'dan bir gün önce kutlanacağını ifade ederek, Hanefi mezhebine göre hilalin dünyanın neresinde görülürse görülsün bir gün sonrasının kameri ayın başlangıcı kabul edildiğini, Şafii mezhebi gibi bazı mezheplerde ise ayın, bulunulan coğrafyada görülmesinin esas alındığını belirtti.

Söz konusu durumun İslâm literatüründe “ihtilaf-ı metali”ye itibar edilip edilmemesi (ayın görüldüğü yerlerin coğrafyalara göre farklılık göstermesi) olarak tanımlandığını anlatan Keleş, “Zilhicce ayının hilali dün itibariyle Güney Amerika'nın batısında görüldü” dedi.

Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığının “ihtilaf-ı metali”ye itibar etmeyen bir kriteri esas aldığı için ortaya böyle bir farklılık çıktığını bildirerek, hacı adaylarının Arafat Dağı'ndaki vakfesinin Türkiye'de bayramın birinci günü olan 25 Ekim Perşembe gününe rastlayacağını, Suudi Arabistan'da Kurban Bayramı'nın 26 Ekim'de başlayacağını belirtti.

İhtilaf-ı metali nedir?

 Kısaca hilalin farklı bölgelerde farklı zamanlarda görülmesi durumu.

Alimler, her bölge halkının kendi beldesinde hilalin görülmesi ile mi oruca başlayacakları, yoksa bir yerde hilalin görülmesinin diğer yerler için de bağlayıcı olup olmayacağı konusunda ihtilaf etmişlerdir.

Çoğunluğun görüşü, bir yerde hilalin görülmesinin, haberleşme imkanlarına göre haber ulaştırılabilecek diğer beldeler için de yeterli olduğu şeklindedir.  

Bu anlamda; Zilhicce ayının hilali dün itibariyle Güney Amerika'nın batısında görülmesi haberi Türkiyesi bağlamaktadır deniliyor. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 124
Bu Ay : 7761
Toplam : 7761

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom