Milyonlar Kutsal Topraklarda

Yüz binler hac vazifesini yapmak için Mekke-i Mükerremeye akıyor. Cidde hava alanına her gün inen yüzlerce uçak, Arefe günününde yaklaşması sebebiyle yüz binlerce hacı adayını kutsal topraklara getiriyor.

Milyonlar Kutsal Topraklarda Dünya

Türkiye'nin hac sorumlusu olan Diyanet İşleri Başkanlığı'da, 24 havalanından kalkan uçaklarla bugüne kadar 60 bin Türk hacı adayını mübarek yerlere getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile bu yıl Türkiye ve Avrupa'dan hacca 90 bin Türk gelecek.

Mekke-i Mükerreme'ye umre tavafı sebebiyle ihramlı olarak giriş yapan müslümanlar, ilk olarak Allah'ın yeryüzündeki evi kabul edilen Kabe-i ziyaret ederek, tavaflarını gerçekleştiriyorlar. Daha sonra Hazreti Hacer'in oğlu İsmail'i kaybedip aradığı, Safa ile Merve tepeleri arasında 7 defa gidip gelerek say'larını gerçekleştirip, traş olduktan sonra ihramdan çıkıyorlar.

Kurban Bayramı'ndan bir gün önce Arefe günü Arafat Ovasında yeniden ihramları ile bir araya gelen dünya müslümanları adeta mahşerin provasını yapıyorlar. Arafat Vakfesi'nde durduktan sonra, şeytan taşlama ve ziyaret tavafı ile görevler tamamlanıyor. Mekke-i Mükerreme'de Arafat Vakfesini bekleyen müslümanlar her gün Kabe-i Muazzama'ya gelerek sevdikleri için, ölen yakınlarının ruhu için bol bol tavaflar yapıp sevabını hediye ediyorlar. Kabe'de en fazla yoğunlukta istilam yani selamla yapılan kabenin kapısının yan tarafındaki Hacer'ül Esvet taşının önünde yaşanıyor. Özellikle ihramlı müslümanlar, birbirlerini kırmamak için bu tip sıkışık yerlerden uzak durarak tavaflarını yapıyorlar.

Gündüzleri 40 dereceyi aşan sıcağa rağmen vakit namazlarını Kabe-i Muazzama'da eda etmek isteyen müslümanlar kafile kafile bu kutsal mekana geliyorlar.Ancak en güzel tavaf zamanı ise akşamları oluyor.

Yatsı namazından sonra kısmen boşalan Kabe-i Muazzama da daha rahat tavaf etme imkanı bulunuyor. Tavaf sonrasında ise, boşluk olursa müslümanlar cennet gelen Hacer'ül Esvet taşına yüz sürmeye, Hacer ül Esvet ile Kabe'nin kapısı arasında kalan kısım mültezeme yüz sürmeye çalışıyorlar. Kabenin duvarına yapışıp gözyaşı döken müslümanlar, dualarını yapıp, büyük bir rahatlama ile otellerinin yolunu tutuyorlar.

İlk defa Kabe'de tavafını yapanlar ihramdan çıkabilmeleri için hemen Say denilen Safa ile Merve tepesi arasındaki gidiş gelişleri de gerçekleştiriyorlar. Kabei Muazzama nın etrafında ikinci kattan tavaf etme imkanı sağlansada ilk günlerde Mekke-i Mükerremede tam bir doluluk olmadığından müslümanların yüzde 90 dan fazlası, edebe uygun olarak kabenin olduğu zeminde tavaflarını gerçekleştiriyorlar. Ancak insan yoğunluğu sebebiyle tavafta vücut harereti yükseliyor. Kabe'nin içinde ve etrafda birçok noktada zemzem bidonlarının olması da hacıların ferahlamalarına vesile oluyor.

Mekke-i Mükerreme'ye gelişler devam ederken Medine- i Münevvere'den gelecek hacı adayları ile birlikte şehrin nufusu 10 gün içerisinde 2 katına çıkacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 657
Bu Ay : 1280
Toplam : 1280

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom