Mehmetçiği siperine mıhlayan emir

Çanakkale savaşlarında kendilerinden üstün düşman birliklerini hezimete uğratan Mehmetçikleri siperlere ölümüne mıhlayan 27. Alay Komutanı...

Mehmetçiği siperine mıhlayan emir Türkiye-Dünya

Seddülbahir Çanakkale Savaşları Müzesi sahibi Ahmet Uslu, yaklaşık 11 bin parça savaş eseri bulunan müzesindeki en değerli parçanın üzerinde, "İcap ederse mevzide gömüleceksiniz." yazılı emir notu olduğunu söyledi.

Mektubu, müzelerini gezen Çanakkale sevdalısı bir savaş koleksiyoncusunun hediye ettiğini belirten Uslu, belgeyi Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih bölümü hocalarına tercüme ettirdiklerini söyledi. Mektubun, savaşın nasıl ve ne şartlarda kazanıldığının bir göstergesi olduğunu kaydeden Uslu, "Sarı saman kâğıda yazılan belgede, Albay Şefik'in kendi ismi ve imzası var. Bu emir notu, düşman askerlerinin çıkarmasından üç gün sonra verilmiş. İşin en hazin tarafı ise emri alan Yüzbaşı Ahmet Necati Efendi'nin, beş gün sonra Sivritepe'de şehit olmasıdır." diye konuştu.

Mehmetçiğin üstlerine sadakatin ölüm derecesinde olduğunu gösteren belgenin ilk olarak İzmir'de sergileneceğini ifade eden Ahmet Uslu, "Mektup, konuk il olarak Çanakkale'nin yer alacağı 78. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda ziyarete sunulacak. Daha sonra da Seddülbahir Müzesi'nde sergilenecek." şeklinde konuştu.

Müzelerinde tescillenmiş 2 bin 700 parça eser bulunduğunu aktaran Uslu, tescil için bekleyen 9 bin parça daha olduğunu dile getirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 261
Bu Ay : 4662
Toplam : 4662

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom