Erdoğan'dan Dershanelere Çağrı

Erdoğan, üniversiteye hazırlık dershanelerinden şartları uygun olanların şimdiden özel okula dönüştürülmesi çağrısında bulunarak, “İster bunu birleşerek yapsınlar isterse şartları müsait olanlar bunları özel okula dönüştürsünler.

Erdoğan'dan Dershanelere Çağrı Türkiye-Dünya

Başbakan Erdoğan, Bağcılar’da özel bir hastanenin açılışını gerçekleştirdi. Hastane açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin sağlık alanından yaptığı reformları anlattı. Geçmişte Türkiye’nin sağlık alanında pek çok sıkıntılarının olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Hükümete geldiğimiz 2002 yılında Türkiye’de toplam ambulans sayısı 617 idi. Bunların çoğu da gerekli iç donanımdan yoksundu. Bugün ülkemizde 2 bin 832 ambulansla vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. 17 helikopter ambulans da ülkemizin dört bir yanında vatandaşımıza hizmet veriyor. 3 tane de jet ambulans, 4 deniz ambulansı, 224 kar paletli ambulansla vatandaşımızın yanındayız. Biz sağlıklı bir nefesi devlete değişen bir ecdadın torunlarıyız. Bir sağlıklı nefesin bedeli olamaz. Buna dikkat edeceğiz. Önce devlet değil önce insan diyeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin sağlıkta yaşadığı dönüşümü örneklerle anlatan Başbakan Erdoğan, “Haziran ayında Gülsüm Tunç isimli vatandaşımız 112’iy arıyor. Bir yakının Güney Amerika’ya iş için gittiğini, orada bayılarak hastaneye kaldırıldığı yolunda bilgi aldıklarını söylüyor. Sağlık personelimiz konuyu araştırıyor ve Güney Amerika’daki hastaneye ulaşıyor.

Anlaşılıyor ki vatandaşımız orada bir beyin kanaması geçirmiş, acil ameliyata alınmış ve durumu ciddiyetini koruyor. Ülkemizdeki sağlık personeli 20 gün boyunca durumu takip etti. Durumu ağırlaşınca hemen 4 uçuş personeli 2 doktor bir acil tıp teknisyeninden oluşan ekibimiz Güney Amerika’ya giderek vatandaşımızı Ankara’ya getiriyor. 6 haftalık tedavi sonucunda kardeşimiz kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geldi. Türkiye artık böyle bir ülke” şeklinde konuştu.
Sultanahmet Camii’nde bir Cuma namazı çıkış başından geçen bir olayı da anlatan Başbakan

Erdoğan, şunları söyledi:

“Namazdan çıktık. Arkada yoğun turist grubu gördük. Görünce el salladılar ve yanlarına yaklaştım. Amerikalı olduklarını söylediler. Bana siz ‘bu sağlık reformunu nasıl yaptınız’ diye sordular. Ben de kendilerine anlattım. O sıralar Amerika ziyaretim de olacaktı. Bana, ‘Şimdi Amerika’ya gidiyorsunuz bunu bir de Obama’ya anlatın’ dediler. Ben de bu olayı seyahatte Sayın Obama’ya anlattım. O da gülmeye başladı. Nitekim biliyorsunuz zor da olsa sonunda sağlık reformunu Amerika kongreden geçirdi.”

Sağlıkta köklü bir değişim sürecinin yaşandığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmalarına göre sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranının yüzde 39.5’dan yüzde 76’ya ulaştığını kaydetti. Erdoğan, şehir hastaneleri ile birlikte sağlıkta yeni bir modele geçileceğini vurgulayarak, “Şehir hastanelerinde artık cadde ortasında sedyede taşınan hasta görmeyeceksiniz. Hepsi birbirine bağlı dev şehir hastaneleri olacak.

1 milyon metrekare alan gibi büyük alanlar üzerinde, gayet modern şekilde ileri teknoloji ile donatılmış hastanelerimiz ile birlikte yatak sayımız inşallah 43 bin 200 adet artacak. 2023 yılında sağlık alalındaki hedeflerimize ulaşacağız” ifadelerini kullandı.
Sağlıkta sürdürülen reform sürecini eğitimde de gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mevcut durumda özel üniversiteler sadece vakıflar eliyle açılıyor. Biz burayı da ticari amaçlı olarak faaliyetlerin sürdürülebileceği bir hale getireceğiz. Dershanelerde şartları uygun olanların şimdiden özel okula dönüşmelerini istiyoruz. İster bunu birleşerek yapsınlar isterse şartları müsait olanlar bunları özel okula dönüştürsünler. Biz birileri daha fazla para kazansın diye Anadolu’daki fakir vatandaşımızın daha fazla sömürülmesine göz yumamayız. Bana Anadolu’da şunu soruyor anne baba. ‘Madem dershaneye çocuğumu göndereceğim bu okullar niye. Ben kolumdaki bileziği, evimdeki davarı satmak zorunda kaldım’ diyor. Bunun ne akılla ne mantık ile izahı mümkün değil. Türkiye bunu aşacak kimse gücenmesin.

Özel okulu kur ben sana öğrenci de göndereyim. Sen bizi yatırımdan kurtarırsın, biz de sana öğrenci göndeririz. Böylece devlet millet el ele hem başarıyı yakalarız hem de insanımızın yokluğa mahkum olmasını engellemiş oluruz. Bunları eğitimde gelişime fırsat verecek çalışmalar olarak görüyorum. Bu adımın hazırlıklarını yapıyoruz. 2012 2013 eğitim yılında bunu başaracağız.” 

http://www.iha.com.tr

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 138
Bu Ay : 7775
Toplam : 7775

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom