Aspirinin Yaşlı Kadınlardaki Büyük Faydası

İsveçli bilimadamları, her gün alınacak bir aspirinin, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan yaşlı kadınların kavrama yeteneğinde değişim yaşanma olasılığını azalttığını açıklandı.

Aspirinin Yaşlı Kadınlardaki Büyük Faydası Malatya Yaşam-Sağlık

"BMJ Open" dergisinde yayınlanan araştırma raporunda, yaşları 70 ile 92 arasında değişen risk grubundaki yaklaşık 500 kadının durumlarının 5 yıl boyunca incelendiği, araştırmanın başında ve sonunda gerçekleştirilen 2 testle, kadınların zihin kapasitelerinin ölçüldüğü belirtildi.

İsviç'te yapılan bir araştırmanın test sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulunan Dr. Silke Kern, bu süre boyunca aspirin kullanan kadınların, kullanmayanlara oranla zihin kapasitelerinin daha iyi çıktığını saptadıklarını söyledi.

Kalp hastalığı yüksek kadınları her gün aspirinle tedavi etmenin kolay olmadığına değinen Kern, kadınların entelektüel seviyesine göre çevreye uyumunu ölçen mini zihinsel durum testine (MMSE) tabi tutulduğunu kaydetti.

Kern, testte kadınlara zaman ve mekan temalı sorular sorulduğunu, bunun dışında iç içe geçmiş iki beşgenin çizilmesi gibi konuları içeren görsel ve konumsal bir testin daha yapıldığını belirtti.

Test sonuçlarına göre, aspirinin, kalp krizi veya inme riski yüksek olan kadınlarda kavrama yeteneğinde değişim yaşanma olasılığını düşürdüğünü ifade eden Kern, bunama oranlarının da bir nöropsikiyatrist tarafından kontrol edilmesine rağmen herhangi bir değişim yaşanmadığını bildirdi.
Dr. Kern, aspirinin ülser ya da ciddi kanamalara yol açabildiğini gördüklerini belirterek, ''Aspirini günlük olarak uzun süre kullanmanın risklerini bilmiyoruz. Daha fazla test yapmamız lazım. Aynı kadın denekleri 5 yıl sonra yeniden takip edeceğiz" diye konuştu.

İngiltere'deki Alzheimer Araştırmaları Merkezi çalışanı Dr. Simon Ridley ise testin kardiyovasküler hastalıklarda kavrama yeteneğinin önemini gösterdiğini, yine de bunama görülen hastaların kendilerini tedavi etmek için aspirin kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini vurguladı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 650
Bu Ay : 8709
Toplam : 8709

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom