Bağbozumu Şenlikleri Bu Yıl Olmayacak

Malatya'nın Arapgir ilçesinde her yıl düzenlenen Bağbozumu Şenlikleri’nin bu yıl da yapılmayacağı belirtilirken, önümüzdeki yıl 3 gün düzenlenmesinin planlandığı bildirildi.

Bağbozumu Şenlikleri Bu Yıl Olmayacak Malatya İlçe

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, basın mensuplarına ilçenin köhnü üzümünü daha da tanıtmak için açıklamalarda bulundu. Bir basın mensubunun, "Her yıl yapılan Bağbozumu Üzüm Festivali'nin bu yıl yapılmama nedeni nedir" sorusu üzerine, Başkan Cömertoğlu şöyle dedi:
"Yaptığımız festivalin işlevini görecek etkinlikler yapıyoruz. Arapgir’de bu yıl teknik çalışmaların saha uygulamaları yapılmaya başlandı. Arapgir her gün bir etkinliğe sahne oluyor. Bağbozumu Şenlikleri ise Kaymakamlık ve Belediye açısından 1 ay boşa çalışmış ve işlerinden fedakarlık yaparak festivale yönelmiş olacağından ve ihmal edilen işlerin telafisi olmadığından bu sene festivalimizi gerçekleştiremedik. Gelecek sene ise çok programlı bir şekilde 1 günlük olan Bağbozumu Şenlikleri'ni 3 güne çıkarmayı hedefliyoruz. Üzüm ve üzümcülükle ilgili bir sempozyum planlıyoruz. Arapgir’e bağ bozumunu kazandıran hale getireceğiz. Bu yıl yetiştiremedik ama önümüzdeki yıl bunları yapmayı hedefliyoruz."

Üzüm hasadının başladığını aktaran Cömertoğlu, "Üzümün insan bünyesinde tesir etmediği şifa vermediği hiçbir organ yoktur. Arapgir ilçemizde üzümcülük sektörü daha önce yer bağlarıydı, son 10 yılda örnek bağcılık sistemine geçildi. Arapgir’de olmazsa olmaz ticari ürün üzümdür. Siyah ve beyaz üzüm tek cins değildir bunların çeşitlilikleri var. Üzümün üzerindeki duman arttıkça şekerinin arttığını gösterir. Tadına bakmadan üzüm salkımı size konuşur. Beyaz üzüm ise sarararak içindeki bütün liflerini size gösterdiği zaman üzüm olgunlaşmış demektir. Geçmişten bugüne kadar en fazla insanların üzerinde durduğu ve yetiştirdiği bir meyve çeşididir" ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Cömertoğlu, piyasada Arapgir üzümü diye satılan üzümlerden de bahsederek, "Maalesef erken çıkan bölgelerde kimin ismi var ve rağbet ediliyor ise onunla satış yapılmaya çalışılıyor. Kayısı için de bu geçerlidir. Iğdır’daki kayısı Malatya’daki kayısıya göre 1 ay önce yetişiyor ve Türkiye’de Malatya kayısısı diye satılıyor. Arapgir üzümünün tam olgunlaştığı mevsimi ise ekim ayının ilk haftalarıdır" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 126
Bu Ay : 4492
Toplam : 4492

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom