2023'ün Kadroları Oluştu

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bin 424 delegenin bin 421 tanesinin oyunu alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Parti Tüzüğünde on madde değiştirildi.

2023'ün Kadroları Oluştu Türkiye-Dünya

AK Parti'nin 4. Olağan Büyük Kongresi sona erdi. Başbakan Erdoğan'ın oy kullanmasının ardından sonuçlar açıklandı. Kongrede bin 489 delegeden bin 424'ü oy kullandı. Başbakan Erdoğan, oy kullanan bin 424 delegeden bin 421'inin oyunu alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi. 3 tane oy ise geçersiz sayıldı.

4'üncü Olağan Büyük Kongre ile AK Parti'nin yeni yönetimi de belirlendi.

AK Parti 4'üncü Olağan Büyük Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesi belli oldu. Bazı bakanlar ve partiye yeni katılan isimler MKYK'da yer aldı. En üst karar organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu'na 21 yeni isim de girdi.
Yeni yönetimde HAS Parti'yi fesh ederek AK Parti'ye geçen Numan Kurtulmuş, eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can ve eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu da yer buldu.

MKYK'nın Yeni İsimleri

ABDÜLHAMİT GÜL, AHMET DEMİRCAN, BEKİR BOZDAĞ, ÇİĞDEM ERDOĞAN , FATMA ŞAHİN, FAZİLET DAĞCI ÇIĞLIK, HASİBE ÖZLEM ÇEPNİ, MENDERES TÜREL, MEHMET AKIN, MEHMET ALİ ŞAHİN, MEHMET ŞİMŞEK, MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, MUSTAFA ŞENTOP, NİHAT ZEYBEKÇİ, NUMAN KURTULMUŞ, NURETTİN NEBATİ, OSMAN CAN, ÖMER BOLAT, SADULLAH ERGİN, SÜLEYMAN SOYLU, YASİN AKTAY

MKYK'da Yerini Koruyanlar

29 isim ise MKYK'daki yerini korudu. O isimler ise şunlar...

ABDULKADİR AKSU, AHMET DAVUTOĞLU, AHMET EDİP UĞUR, ALİ BABACAN, ASUMAN ERDOĞAN, BEŞİR ATALAY, BÜLENT ARINÇ, BÜLENT GEDİKLİ, ÇİĞDEM KARAASLAN, EDİBE SÖZEN, EKREM ERDEM, EMİNE ÇİFT, NÜKHET HOTAR, HALUK İPEK, HAYATİ YAZICI, HÜSEYİN TANRIVERDİ, HÜSEYİN ÇELİK, LALE ERSOY, LOKMAN AYVA, MAZHAR BAĞLI, MEHMET MÜEZZİNOĞLU, NECLA HATTAPOĞLU, ÖMER ÇELİK, ÖZNUR ÇALIK, REHA DENEMEÇ, SALİH KAPUSUZ, SEMA ÖZDEMİR, ZELKİF KAZDAL, ZEYNEP KARAHAN USLU. 

Ak Parti Eski MKYK Listesi

Abdülkadir Aksu, Ahmet Davutoğlu, Ahmet Edip Uğur, Ali Babacan, Asuman Erdoğan, Ayşe Böhürler, Ayşe Türkmenoğlu, Bayram Özçelik, Beşir Atalay, Bülent Arınç, Bülent Gedikli, Canan Candemir Çelik, Cemal Yılmaz Demir, Çiğdem Karaaslen, Edibe Sözen, Ekrem Erdem, Emine Çift, Fatma Salman Kotan, Haluk İpek, Hasan Ali Çelik, Hayati Yazıcı, Hüseyin Çelik, Hüseyin Tanrıverdi, İdris Naim Şahin, Kürşad Tüzmen, Lale Ersoy, Lokman Ayva, Mahir Ünal, Mazhar Bağlı, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Necati Çetinkaya, Mehmet Oymak, Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Mutlu Alkan Kütüklüoğlu, Muzaffer Gülyurt, Necdet Budak, Necla Hattapoğlu, Nükhet Hotar, Nur Özkaya, Ömer Çelik, Orhan Yegin, Öznur Çalık, Reha Denemeç, Sadık Badak, Salih Kapusuz, Sema Özdemir,, Suat Kınıklıoğlu, Şükrü Ayalan, Zelkif Kazdal, Zeynep Karahan Uslu.

AK Parti MKYK listesine giren HAS Partililer şu isimlerden oluşuyor:

Numan Kurtulmuş, Ahmet Demircan, Abdulhamit Gül, Emel topçu, Nazım Maviş, Remzi Çakır, Veli Tolu, Mustafa Alkayış

Erdoğan'ın kongre konuşmasının tam metni

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 4. Olağan Büyük Kongresi'ndeki konuşmasına Sezai Karakoç'un '' Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' adlı şiirini okuyarak başladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 4. Olağan Büyük Kongresi'ndeki konuşmasına Sezai Karakoç'un "Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine" adlı şiirini okuyarak başladı.

"SURİYENİN TÜM KAHRAMANLARINI SELAMLIYORUM"

Bugün buradan Suriye'nin tüm kahramanlarını saygıyla selamlıyorum. Buradan insanlığa bir abide gibi yükselen Kudüs'ü hasretle selamlıyorum. Mekke'yi Medi'ye hürmetle selamlıyorum. Dünyanın bütün başkentlerine kardeşlik selamlarımı iletiyorum.

"Kadın kollarımızı hassaten selamlıyorum"
Bu teşkilat tüm övgüleri hak ediyor. 14 Ağustos 2001'den beri çalışan tüm gönüldaşlarımı selamlıyorum. Kardeşlerim elbetteki kadın kollarımızı bugün hassaten selamlıyorum. Anadolu'yu Trakya'yı adeta bir oya bir nakış gibi işleyen kadın kollarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Onlar yeri geldi kapı kapı dolaşarak fakiri buldular, gurebayı buldular yardım eli uzattılar.

BAŞBAKAN'DAN HERKESİ AĞLATAN ŞİİR

Size buradan bir kez daha söz veriyorum. Şehitlerimizin hatıralarını asla yere düşürmeyeceğiz. Şehitlerimiz karşısında asla mahcup olmayacağız. Şehitlerimizin suyu yüzü hürmetine vatan için millet için çalışmaya devam edeceğiz.

"O GÜNLERİ BİZ GÖRMEYECEĞİZ AMA.."

Bizim yolumuz Sultan Alparslan'ın, Gazi Mustafa Kemal'in yoludur, merhum Adnan Menderes'in, Turgut Özal'ın, Necmettin Erbakan'ın yoludur. Yani bizim yolumuz sevginin, kardeşliğin, birleştirmenin, kucaklamanın yoludur. Buradan bir şey daha hatırlatmak istiyorum o günleri bizler göremeyeceğiz. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı dışında başka bir hedefimiz daha var. O da bu kuruluşun 1000. yılı. Hedef 2071'dir. Rabbim izin verirse gençler, biz 2023'ü sizler 2071'i inşaa edeceksiniz. Allah'tan başka zafer sahibi yoktur.


'TÜRK'ÜN KÜRD'ÜN HERKESİN PARTİSİYİZ'

Biz gönülleri fethetmek için yola çıktı. Elde edilen büyük başarılar sadece AK Parti'nin değil tüm milletin zaferidir. Biz kendisine oy veren ve onların teveccühüyle yetinen bir parti değiliz. Biz herkesin partisiyiz. Biz Türkiye partisiyiz.

"KİMSENİN HAYAT TARZINA KARIŞMADIK"

10 yıl boyunca hiç kimsenin hayat tarzına karışmadık. 10 yıl boyunca hiçbir dayatmanın, hiçbir baskının arkasında, yanında, tarafında olmadık. Tam tersine herkesin hayat tarzına saygı duyduk. Herkesin hayat tarzını her zaman garanti altına aldık. Her türlü ayrımcılığı reddeden, 75 milyonu kucaklayan bir anlayışla yola çıktı.

BAŞBAKAN'IN ÜÇÜNCÜ DÖNEM ÇİZELGESİ

Anadolu’da ayağında çarığı olmayan çocukların gözler ışığı gördük.

AK Parti, kuruluş ruhuna tamamen aykırı şekilde otoriterleşen, militarist, vesayetçi rejimi demokrasi ile buluşturan, demokrasi ile kucaklaştıran bir partidir.

'CHP BÜTÜN DARBELERİN İÇİNDE OLDU'

Bu Ana Muhalefet Partisi var ya, bütün darbelerin ya fiilen içindedir ya fikren içindedir. İçinde olmadığı hiçbir darbe yoktur, hepsinin içindedir.

Kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Çoğunluğun azınlığa hükmetmesine karşı çıktık. Azınlığın da çoğunluğa hükmetmesine karşıyız. 


'BU YOLA KEFENİMİZİ GİYEREK ÇIKTIK'

Milletin kutsallarına karşı aleni bir savaş yürütüldü. Bu ülkede camilerin kapılarına kilit vuruldu. Şu andaki CHP ‘Siz de akıbetimizin Adnan Menderes gibi olmasını mı istiyorsunuz?’ dedi. Biz Menderes’le başlayan değerlerle siyaset yapıyoruz.

Biz Menderes ile başlayan, milleti, milletin değerlerini esas alan bu anlayışla siyaset yapıyoruz. Bunun için kendimize 'muhafazakar demokrat' dedik. Kendimizi böyle tanımladık

Biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Turgut Özal’ın dediği gibi ‘Allah’ın verdiği canı sadece Allah alır’ diyerek yola çıktık. Çetelerden korkmadık, tehditlerden korkmadık.

‘KİMSE ARTIK İŞKENCE YAPAMAZ’

Bu ülkede artık hiçkimse sırtını devlete dayayıp işkence yapamaz. Faili meçhullerin üzerini örtemez. Hakkı, hukuku çiğneyemez. Kur’an öğrenmenin yolunu tekrar açtık. Başörtülü kızlarımızın özgürce eğitim görmesinin önünü açtık.

‘ASALAKLARLA MÜCADALE EDİYORUZ’

Devletin hücrelerine kadar sirayet etmiş çetelerle mücadele ettik, mücadele ediyoruz. Bütün tehditlere, bütün engellemelere, bütün karanlık senaryolara rağmen bu ülkenin, bu milletin enerjisini tüketen asalaklarla kıyasıya mücadele verdik, bu mücadelemizi sürdürüyoruz.

Gençler siz de bizim gibi demokrasi dışı müdahalelere izin vermeyeceksiniz. Milli iradeyi canınız pahasına koruyacaksınız. Bu ülkelere darbeler dönemi geri gelmeyecektir. Demokrasiye müdahale eden herkes er geç milletin mahkemesine çıkıp hesap verecektir.

AŞIK VEYSEL SÜRPRİZİ

(Erdoğan, Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünün sözlerini okudu. Salonda Aşık Veysel’in sesinden bu türkü çalındı)

"TERÖRÜN PİYASASI OLMUŞ"

10 yıl süresinde teröre karşı verdiğimiz mücadelede hep yalnız bırakıldık. Biz bu meseleyi çözeceğiz dedi. Enellemelere karşı yolumuza devam ettik. Bu ülkede terörün siyaset alınıp siyaset satılan bir piyasası oluşmuştur. Teörürün üzerinden Hükümeti yıpratmak gibi insanlık dışı yollara tevessül ettiler. Bu ülkenin anamuhalefet partisi terörün dileyle siyaset yapıyor.

"EVET DİYORSANIZ OTURUP KONUŞALIM"

Ben buradan Anamuhalefete sesleniyorum. Bzi hazırız, hazırsanız ben arkadaşlarıma görevi verdim. Terör konusunda 'evet' diyorsanız oturup konuşalım. Çünkü milleti aldatmaya hakkınız yok, hakkımız yok. Yapılacak bir şey de varsa biz bunu yapmıyorsak hesabını da veririz. Çünkü biz gözü yaşı anne ve babalar görmek istemiyoruz. Ve bunu buradan hatırlatıyorum tüm milletim buna şahit olsun diyorum. Sadece güvenlik güçleriyle terörle mücadele olmayacağını bilen bir iktidarız. Muhalefet tarafınfan yalnız bırakılmamıza rağmen bu mücale devam edecek. Örgütün karşısındaki tek güç AK Parti'dir.

"KÜRT KARDEŞLERİM BİR ADIM ATSIN İSTİYORUZ"

Kürt kardeşim vicdanıyla düşünsün. Hangi hükümet bu kadar cesur adımlar atmıştır? Faili meçhul cinayetlerin arkasına AK Parti düşmüştür. AK Parti Kürt kardeşlerinin sorunlarının çözümü için son derece samimi adımlar atmıştır. Biz Kürt kardeşlerimiz için yüzlerce adım attık, artık onlardan bir adım ekliyoruz. Teröre karşı yeter artık demelerini bekliyoruz. Bugünden itibaren yeni bir sayfa açıp, Kürt kardeşlerimle doldurmak istiyoruz. İnadına demokrasi, inadına barış, inadına kucaklaşma, inadına kardeşlik.

"İSRAİL ÖZÜR DİLEMEDİKÇE İLİŞKİLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRMEYECEĞİZ"

4 kıtada şehitliği olan bir millete sizin Afganistan'da Somali'de ne işiniz var diyemezsiniz. AK Parti olarak mazlum, her halka yardım götürüyoruz. Mısır'ın da katkılarıyla inanıyorum ki Filistinli kardeşlerimiz için daha rahat uyumaları için elimizden geleni yapacağız. İnsani yardım götüren gemilerimize saldıran İsrail; özür dilemedikçe, şehitlerimizin ailelerine tazminat ödemedikçe, Filistin üzerinden abluka kalkmadıkça ilişkilerimizi asla gözden geçirmeyeceğiz. Ermenistan, Ermeniler onların yanında yer alanlar içeride ve dışarıda farketmez bilsinler ki, Azeri kardeşlerimizin hakları yerine gelmedikçe bizim tutumumuzda da bir değişme olmayacaktır.

"MEDENİYETLER ÇATIŞMASI İSTEMİYORUZ"

İslamafobi insanlık suçudur. Batı'nın islamafobi karşısında sessiz kalmasını kabul edemeyiz. Almanya'ya sesleniyorum... Başörtülü kızlarımıza uygulanan şiddete bir son verin. Fransa'da karikatür krizini doğurmak isteyenler var. Buna karşı durun. Aksi taktirde medeniyetler çatışmasına sebebiyet verirsiniz. Biz bunu istemiyoruz. Biz Libya'da ABD Büyükelçisi'ne yapılanlara da karşıyız.

"RUSYA'YA, ÇİN'E, iRAN'A SESLENİYORUM"

Suriye'de bir zalim iktidar var. Ve şu anda 30 bin kardeşimiz öldürüldü, 250 bine yakın göç var. Bunun 90 binini biz misafir ediyoruz. Biz elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Rusya'ya, Çin'e ve İran'a sesleniyorum. Tavrınızı gözden geçirin. Bu zalim yönetimin yanında olanları tarih affetmeyecek.

"Kılıçdaroğlu'nu tazminata mahkum etmekte bıkmadım"

Biz kendi Başbakan'ına hain diye bir anamuhalefetle nereye gidelim. Ben bunu tazminata mahkum etmekten bıkmadım, bıkmayacağım. Kayseri'de belediye başkanım açtığı tüm davaları kazandı. Ama bu bıkmadı, devam etti. Şimdi belediye başkanım ondan kazandıklarını Kayseri'de sucuk olarak halka dağıtıyor.

"IMF'ye borç vereceğiz"

IMF'ye şu anda borç 1,3 milyar dolar. Nisan'da bitiriyoruz, Nisan'da inşallah sıfırlıyoruz. Yatırımlar yoğun bir şekilde devam ediyor ve şimdi IMF ile teknik müzakereleri yapıyoruz. IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz.

"Yassı Ada demokrasi ve özgürlük adası olacak"

Dev şehir hastaneleri kurulacak. Marmaray önümüzdeki yıl açılıyor. Karadeniz'i marmara'ya bağlayacak Kanal İstanbul'un proje hazılıkları bitmek üzere. Yassı Ada'yı yanındaki ada ile birlikte demokrasi ve özgürlük adası haline getireceğiz. Ankara savunma sanayinin merkezi oluyor. Şehit yakınları ve gazilerin toplu taşımalarda ücretsiz yararlanması için düzenleme yapıyoruz. 1128 Baraj ve göleti tamamladık. 11 milyon dekar sulama alanı kazandırark 55 milyon dekara çıkardık. 4 bin civarında vakıf eseri restore edildi.

İşte AK Parti'nin 63 maddelik yeni "yol haritası

1- Partilerin kapatılmasının tamamen kaldırılması.
2- Parti kurulmasında kısıtlayıcı ve yasaklayıcı hükümler kaldırılacaktır.
3- Partilerde tek tipleştirici hükümlerin kaldırılması.
4- Parti kapatmalarına son verilmesi.
5- Partiye değil gerçek kişilere ceza verilmesi.
6-Siyasete katılmanın önündeki tüm engellerin kaldırılması.
7- Seçimlerle ilgili mevzuaatın topyekün gözden geçirilmesi.
8- Temsilde adaletin sağlanması için tedbirler alınması.
9- YSK’nın yeniden yapılandırılması.
10- Başkanlık, yarı aşkanlık ve partili cumhurbaşkanı meselelerinin tartışılması.
11- Şartlarne olursa olsun mutlaka yeni ir anayasanın ülkeye kazandırılması.
12- Dokunulmazlıkmeselesinin yeni anayasa çerçevesinde evrensel kriterlere öre yeniden düzenlenmesi.
13-Yargının hızlandırılması, il yargılanma ve demokratikleşme bağlamında 4. Yargı Paketinin kanunlaştırılması.
14- Nefret suçu le ilgili düzenleme yapılması.
15- Yurt dışı teşkilatlarımıza adli müşavir atanması.
16- İhtisas mahkemelerinin sayı ve çeşidinin artırılması.
17- Yargılamada etkinlik ve şeffaflığı sağlamak için sesli ve görüntülü bilişim sisteminin hayata geçirilmesi.
18- Hafif suçlarda mahpusluğun istisnai hale getirilmesi.
19- Yargıtay ve Danıştay’ın iş yükünü azaltarak bu kurumların içtihat mahkemelerine dönüştürülmesi
20- Mahkum veya tutukluların eşleriyle biraraya gelmeleri.
21- Anadilde savunmanın sorun olmaktan çıkarılması
22- Anadilde kamu hizmetlerine erişim.
23- Bağımsız kolluk denetim merkezinin kurulması.
24-Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılması.
25-Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun kurulması.
26-Darbelerin dayanağı olan mevzuatın ayıklanması.
27-İsmi darbelerle anılan şahısların isimlerinin kamu alanlarından kaldırılması.
28-Yargı birliğinin sağlanması.
29-Askeri okullardaki mürfedatın yenilenmesi.
30- KüRtçe tercümanlık (kamu hizmetlerinde)
31-Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü d, etnik ayrımcılığa son verilmesi..
32-Mevzuatta etnik ayrımcılık algısı yaratan bütün hükümlerin ayıklanması
33- Hukuk içinde terörle etkin mücadeleye devam edilmeli
34- Güvenlik için özgürlükten taviz verilmemesi
35-Jandarmanın kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüştürülmesi
36-Entegre sınır yönetimi sisteminin hayata geçirilmesi
37-İşsizliğin yüzde 5’e indirilmesi
38- Bölgelerarası gelişmişlik farkının kabul edilebilir düzeylere indirilmesi
39- Yoksulluğun yok edilmesi ve gelir dağılımındaki dengesizliğin asgariye indirilmesi
40- Kadınların işgücüne katılımının yüzde 38’e çıkarılması
41- Kamuya 15 bin engelli alınması
42- Kayıtdışı istihdamın yüzde 15’e düşürülmesi
43- İş ve Meslek Danışmanı sayısının kısa vadede 4 bine çıkarılması
44- Yeni bir kamu personel sistemi
45- Sosyal Güvenlik açığının GSYİH’nin yüzde 1’e düşürülmesi
46-Koruma ve bakım altındaki çocukların yüzde 50’sinin özel okullara gönderilmesi
47-Kamu hastane birliklerinin konulması
48-50 yaşın altındaki nüfusta yüzde 1000 okur-yazarlık oranına ulaşılması
49-Tüm genç nüfusun, asgari lise mezunu olması
50-İsteyen her lise mezununa üniversite
51-Ar-ge harcamalarında dünyada 1.ligde olunması
52-Bilgi ve teknoloji ihraç eden ülke
53-YÖK’ün koordinasyon kuruluna dönüşmesi
54- Yuva yıkan değil yuva yapan bi rkentsel dönüşüm
55- Yaşylı, engelli ve çocuk dostu yerleşim birimleri
56- köylere imar
57-Nüfusunun 3’te ikisi büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan bir Türkiye
58- yeni bir köy kanunu
59- yurt dışında en fazla temsilciliği olan 5. Ülke
60-AB hedefinden şaşmamak
61- Etkin ve aktif dış politikaya devam
62-Savunmada dışa bağımlılığı asgariye indirmiş bir Türkiye
63-Kuvvetlinin haklı olduğu tezine dadayalı uluslararası sistemi sorgulamaya devam eden bir ülke.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 61
Bu Ay : 1643
Toplam : 1643

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom