Devlet Hastanesinde Afet Tatbikatı

Malatya Devlet Hastanesinde, Hastane Afet Planı çerçevesinde sivil savunma, doğal afetler, yangın, tahliye ve hasta taşıma konularında bir tatbikat yapıldı.

Devlet Hastanesinde Afet Tatbikatı Malatya Yaşam-Sağlık

 Kamu kuruluşlarında  çeşitli afetlere yönelik yangınların söndürülmesi, deprem öncesi ve deprem sonrası korunma eğitimleri verilerek yapılan tatbikatlar  ile hazırlık yapılır.

Bu anlamda MalatyaDevlet Hastanesinde gerçeği aratmayan bir tatbikat yapıldı. 

Yapılan açıklamada; "Yasal mevzuatlar gereğince Malatya Devlet Hastanesi Baştabipliği 2012 yılında Kalite Yönetimi Eğitim Komitesi ve Sivil Savunma Uzmanlığınca, hastane yangınla mücadele ekiplerinde görevli personel ile diğer personelin yangından korunma ve yangın söndürülmesi, deprem öncesi ve deprem sonrası korunma eğitimlerinin verilerek ayrıca tatbikatlar da yapılarak bilgi ve becerilerinin artırılarak, hasta ve yaralıların tahliyesinin sağlanması ve yangın söndürme cihaz, araç ve gereçlerinin nasıl kullanılacağı öğretilmiştir. Hastane Kalite Yönetim Birimi ve Sivil savunma uzmanlığınca her ay ayrı ayrı olmak üzere tüm personele yönelik Sivil Savunma, Doğal Afetler, Hasta Tahliyesi, Yangın Tedbirleri Konulu Eğitimler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapılan eğitim sonunda icra edilen tatbikata hastanemiz yangınla mücadele ekiplerinde görevli personel ile diğer personel, (temizlik, bilgi işlem, otomasyon, güvenlik, mutfak, kalorifer personelleri) de katılarak İtfaiye Müdürlüğünün Koordinesinde yangın söndürme tüpü dolumu yapan Öz Özen Firmasının katılımı ile tatbikat sonuçlanmıştır.

Tatbikata 112 Acil Yardım Servisi Ambulans ve iki adet motorize ekiple katılarak her an hazır durumda olduklarını kanıtlamışlardır.

Ayrıca; Malatya Sağlık Müdürlüğü ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Sivil Savunma Uzmanlarının da katılımıyla sağlık teşkilatlarımızda birliktelik sağlanmış ve olması muhtemel yangın ve afetlerde kurumların hareket tarzları ve kabiliyetleri görülmüştür.

Tatbikat Sivil Savunma Uzmanı Yakup KILIÇ’ ile Ercan AYCAN’ın açış konuşmaları ve Tatbikat senaryosunu okumaları ile başlamış, bir anda tatbikat gereği de olsa sanki gerçekten deprem ve yangın olmuşcasına hareketlilik başladı. Yangın alarm butonlarına basılarak alarm verildi, Malatya İtfaiyesine 110 nolu telefon aranarak haber verilmiş olup 2 dakika içerisinde İtfaiye araçlarının sesleri duyulmuştur. İtfaiye gelinceye kadar devlet hastanesi personeli yangına yangın söndürme tüpleri ile müdahale ederek söndürme yapmışlardır. İtfaiye araçları üst katlarda mahsur kalan temsili yaralıları gerek merdivenli araçla gerekse kurtarma ipi ile kurtararak seyircilerin takdirini kazandılar. Senaryo gereği hastaneye çok sayıda yaralı 112 ambulansları ile gelmeye başladı. Yaralılara hastanede kurulan TRİAJ alanında ilk müdahaleleri yapılarak durumlarına göre renklendirilmiş alanlara sevklerinin yapılması dikkat çekmiştir.

Çok sayıda personelin tatbikatta görev alması ve verilen görevleri yapması da takdir edilmiştir.
Tatbikat sonrasında kapanış konuşmasını hastanenin Başhekim Yardımcısı DT. Nihat TECELLİOĞLU yaparak tatbikatta emeği geçenlere teşekkür etmiş, bu tür doğal afet ve kazaların gerçek yaşamda yaşanmaması, sadece tatbikatlarda kalmasını temenni ederek tatbikatı sonlandırmıştır" denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 1037
Bu Ay : 5927
Toplam : 5927

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom