Enver Kiraz Hayvan Pazarını Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, canlı hayvan pazarını ziyaret ederek besicilerle bir araya geldi.

Enver Kiraz Hayvan Pazarını Ziyaret Etti Malatya Haber

Canlı hayvan pazarında besicilerin sorunlarını dinleyen Kiraz, hayvan sahiplerinin isteklerini ve sorunlarını not aldı. Besiciler, hayvanlarının para etmemesinden yakınırken, hayvancılığın bitme noktasına geldiğini savundu. Özellikle ithal edilen hayvanların Türkiye’de hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini öne süren hayvan sahipleri, yetkililerden destek beklediklerini aktardı.

Kiraz gazetecilere yaptığı açıklamada, hayvan sahiplerinin ciddi önlemler alınmadığı takdirde zor duruma düşeceklerini belirtti. Hayvan stoklarının çok fazla olduğunu kaydeden Kiraz, "Aylardır her gezdiğimiz köyde, ilçede ve beldede hayvan yetiştiricilerinin dertli olduklarını gözlemledik. Canlı hayvan pazarını da ziyaret ederek, sorunları yerinde tespit ettik. Gördüğümüz tablo aynı. Köylerde neyle karşılaşıyorsak, burada da aynı sorunlar var. Hayvancılık şu anda dibe vurmuş durumda. Hayvancılık bitiyor, hayvancılık ciddi sıkıntılar içerisinde. Bunların birçok sebebi var. Dışarıdan ithal hayvan getirilmiş olması, ithal et getirilmesi hayvan fiyatlarının ciddi şekilde aşağı düşmesine neden oldu. Şu anda hayvan stokları fazla. Hayvan stoklarının fazla olması, hayvancılığın desteklenmesinden ya da besicilerin kar ettiğinden dolayı değil; hayvan sahiplerinin ellerindeki malı satamadığı için hepsinin besisinde duran hayvanlardan dolayı stok oluşmuş" dedi.

Üreticiler için acil çözümler üretilmesi gerektiğine değinen Kiraz, şöyle konuştu:
"2010 yılı ile bir karşılaştırma yaptığımızda, 2 yıl önce canlı hayvan 19 TL’den kestirilirken, şimdi 13 TL’ye kestiremiyorlar. Hayvan fiyatları, et fiyatları yüzde 30 ila 40 arasında düşmüş durumda. Bunun karşılığında yem fiyatları ise artış göstermiş. Böyle bir ortamda üreticinin hayvancılık yapma gibi bir şansı kalmıyor. Öte yandan bir banka tarafından 'hayvancılığı destekleyeceğiz' diyerek kredi kullandırılmış ve bu kredi karşılığında da üreticiler varsa tarlasını ve evini ipotek ettirmiş. Sonuçta o kredilerden faydalanmak istemiş ama daha sonra dışarıdan yine ithal hayvan getirilince o gün 5-6 bin TL’ye aldığı hayvanlar şu anda 2 bin TL’ye düşmüş. Böyle bir mağduriyet söz konusu. Bu mağduriyetin ortadan kaldırılması gerekiyor. Hayvancılığa yanlış bakış açısı hayvancılığı bu duruma getirmiş. Bu durumdan tekrar çıkış var. Stoklar göz önünde bulundurularak kesimi için kilogram başına maliyetleri de göz önünde bulundurularak makul bir fiyat verilmesi gerekiyor. Yani bu fiyatın makul dereceye çıkarılması ve üreticilerin banka ve kredi kooperatiflerine olan kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerekiyor."

Kiraz, Kurban Bayramı'nda makul fiyat belirlemesinin yapılması gerektiğine dikkat çekerek, "Geçen Kurban Bayramı’ndan kalan hayvanlar halen bekliyor. İnsanlar geçen Kurban Bayramı’nda satamamış, götürüp bir yıl beslemişler. Hayvandan daha fazla ona masraf etmişler. Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda ona makul bir fiyat belirlenmezse ve bu bayramda da o hayvanlarını satamazlarsa, gerçekten tablo vahim. Tabi bu vahim tabloların ortadan kaldırılması için acil desteklere ihtiyaç var. Bu tür desteklerin verilmesi gerekiyor. Yeme, arpaya ve samana ciddi desteklerin verilmesi gerekiyor. Bu destek verilmezse, hayvancılık yapan insanlar ellerindeki hayvanları satarlarsa bir daha hayvancılık yapmayacaklarına dair yemin etmişler" görüşünü savundu.

Malatya Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma ise, yaşadıkları sorunları dile getiren CHP İl Başkanı Enver Kiraz'a teşekkür ederek, "Besiciler mağdur durumda. Kredi aldıktan sonra ithal hayvan geldi, ardından ithal et geldi. Etin dengelenmesi gerekirken daha da dengesizliğe düştü. Bu fiyatların dengelenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 343
Bu Ay : 1872
Toplam : 1872

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom