Ağbaba Balaban'ı Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Darende'nin Balaban beldesini ziyaret ederek, vatandaşların sıkıntılarını dinledi.

Ağbaba Balaban'ı Ziyaret Etti Malatya İlçe

Milletvekili Veli Ağbaba, il ve merkez ilçe yöneticileriyle birlikte ziyaret ettiği Balaban beldesinde yaptığı konuşmada, "Balaban Belediyesi kapatılırken sizlere sormadılar. Biz büyükşehir belediyesine karşı değiliz. Malatya merkezine 20-25 kilometre mesafedeki yerlerin büyükşehir belediyesi sınırlarına alınmasını istiyoruz. Ancak AKP, tüm Malatya sınırını büyükşehir belediyesi sınırı olarak belirliyor. Biz buna karşıyız. Balaban'da, Ayvalı'da, Aşağıulupınar'da hayvancılık yapılıyor, tarımla geçiniyor insanlar. Yeni büyükşehir yasası bu üreticileri mağdur edecek. Zaten türlü sıkıntılarla uğraşan üreticiler şimdi de büyükşehirin verdiği sıkıntılarla uğraşacaklar" dedi.

Ağbaba, 2009 yılında yerel seçimlerde 5 yıllığına belediye başkanlarının seçildiğini, ancak İçişleri Bakanlığı genelgesiyle belediye başkanlarının yetkilerinin ellerinden alındığını belirterek, "Bu yapılan bir darbedir. Bakanlık genelgesinde belediye başkanlarına, kaymakamdan, validen habersiz beldelerine bir çivi bile çakamayacakları söyleniyor. Genelgeyi TBMM kürsüsünde yırtarak 'Malatyalılar bu genelgeyi tanımıyor' dedim. Biz Malatya için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Görevimizi yapıyoruz. Ama herkese görev düşüyor. Sizin de ayağa kalkmanız, görüşlerinizi bildirmeniz gerekiyor. Balabanlı beldesinin kapanmasını istemiyor. Belde belediyelerinin kapatılması kararını o yörede yaşayan insanlar versin. Büyükşehir yasası bu halde çıkarsa, belde belediyelerinin kapatılması gündeme gelirse, buna karşı çıkacağımı buradan ilan ediyorum. Bu konuyla ilgili mücadele edeceğimi de göreceksiniz" diye konuştu.
Milletvekili Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AKP iktidara geldiğinde Malatya'nın kaç adliyesi vardı, şimdi kaç adliyesi var? Malatya'daki adliye sayısı 6'ya düştü. Geçtiğimiz günlerde 4 tane adliye kapatıldı. Kapatmalara karşı çıkan, sesini yükselten, Türkiye gündemine taşıyan benim. Ama maalesef iktidar partisi sahip çıkmadı. Aynı şey Erzincan'da yaşandı. 3 tane adliyesi kapatıldı. Hem oradaki insanlar adliyelerine sahip çıktılar; 'adliyelerimizi kapatırsanız size bir daha oy vermeyiz, sizleri buraya sokmayız' dediler, hem de milletvekilleri sahip çıktılar ve adliyelerin kapatılmasını önlediler. Ama Malatya'da maalesef böyle bir şey sağlayamadık. 4 tane adliyemiz gitti, kimsenin sesi çıkmadı. AKP'li bazı arkadaşlar da kapatılması yönünde buna el kaldırdılar."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 433
Bu Ay : 4231
Toplam : 4231

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom