Ahilik Haftası Kutlamaları

Ahilik Haftası'nın kapanış töreninde 10 bin kişinin katılımının beklendiği etkinlikte, şehitler için Mevlid-i Şerif okutacaklarını bildirdi.

Ahilik Haftası Kutlamaları Malatya Haber

Ahilik Haftası nedeniyle kutlama komitesinde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özkan Kurum, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, MESOB Başkanı Şevket Keskin, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Vali Vasip Şahin’i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Şahin, ahiliğin yüz yıllarca esnafın edepli, irfanla dolu ve bir başkasını düşünen tavrını özellikle hayata geçirdiğini belirterek, "Ahilik sadece sanatkar yetiştirmemiş, aynı zamanda insan yetiştirmiş. Dolayısıyla bizim için tarihimizdeki en şerefli levhalardan birisidir. Güzel, mukaddes kurumlardan bir tanesidir. Bugün, bunun en azından kültürünün yaşatılıyor olması, o günkü benimsenen ilkelerin bugün hayata geçiriliyor olması gerçekten takdire şayan" dedi.

TSO Başkanı Erkoç, ahilikte kardeşlik duygularının en üst seviyede yaşandığını ve toplumu birleştirme noktasında çok önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade ederek, "Ülkemizin son yıllarda daha çok kardeşliğe ve birlikteliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde, ahiliği biz Malatya’da esnaf odalarımızın öncülüğünde geniş kapsamlı kutlamayı hedefledik, bu hedef doğrultusunda ise ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bu ülkenin kardeşliği, birliği ve ülkeyi geleceğe taşıma noktasında ahilik kültürünün yaşatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu haftanın bu anlamda ülkemize bir katkı sunacağı kanaatindeyiz. Bu tür etkinliklerin sürekli olarak gündemde tutulması, ahilik kültürünün ve kardeşlik kültürünün esnaf olma kültürünü gelecek nesillere de taşımış oluruz" diye konuştu.

MESOB Başkanı Keskin de, ahilik kültürünün hayırlı olması temennisinde bulunarak, etkinliklerin ilk gününde bazı programlar ile perşembe günü yapılacak olan bazı programların yaşanan şehit olayları nedeniyle iptal edildiğini belirtti. Keskin, "Yaşanmasını hiçbir milletin ve devletin istemediği bir terör belası var. Nefretle kınadığımızı her zaman beyan ediyoruz. Şehitlerimiz geldi, Allah'tan rahmet diliyorum. Bütün Türk milletinin başı sağ olsun. Bazı etkinlikleri, müzik ve halk oyunu programlarını iptal etik.

20 Eylül Perşembe günü de bazı etkinliklerimiz vardı. Oradaki bazı etkinliklerimizi de iptal ettik. O törenimizde Şed Kuşatma töreni ve yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okutacağız. Kadın girişimcilerin yapacağı etkinlikleri de şehitlerimiz nedeniyle iptal ettik. Biz Malatya’da en fazla da Bacıyan-ı Rum Teşkilatı olarak bilinen Anadolu Kadınlar Birliği'nden dolayı kadın girişimcileri ön plana çıkartmak istiyorduk. Ancak yaşanan terör olayı nedeniyle bunu iptal ettik" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 809
Bu Ay : 7955
Toplam : 7955

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom