O Filme Tepki Gösterildi

ABD’de çekilen ve İslam'a yönelik hakaretler içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı film için Malatya’da eylem yapıldı, bildiriler okunarak çeşitli tepkiler gösterildi.

O Filme Tepki Gösterildi Türkiye-Dünya

Soykan Parkı'nda Saadet Partisi (SP) Gençlik Koları tarafından düzenlenen eyleme, vatandaşlar da destek verirken, eylemde; "Deden bile söndüremedi İslam'ın nurunu, Sen mi söndüreceksin Ebu Cehil'in torunu?", "Biz Müslümanız, terörist Amerika’dır", "Zalimler için yaşasın cehennem", "Tebbet yedaaa Siyonizm... Tebbet yedaa İsrail, ellerin değil kökün korusun İsrail", "Kahrolsun Amerika, İslamofobi'ye hayır", "Bu ne cüret, yaşanan kaosun sorumlusu Amerika’dır" ifadelerinin yer aldığı dövizler taşındı.

Eylemde basın açıklaması yapan SP Malatya Gençlik Kolları Başkanı Nurullah Canbay, "Milyonlarca Müslümanın yaşadığı sözde özgürlükler ülkesi ABD, kendi vatandaşı olan Müslümanların inançlarına karşı saldırılara engel olmuyor ve Müslümanların din hürriyetini garanti altına almayıp terörist gibi gösteriyor. ABD ve Batı ülkeleri yönetimleri, Peygamberimize hakaret edenlere hep yardım ve yataklık yapıyor. Batı ülkelerinin filme karşı sesiz kalması ve bunu ifade özgürlüğüne bağlaması, haksız bir tutumdur. ABD’deki bu İslam karşıtı hareket binlerce Müslümanı sokağa dökmüştür. Bu da gösteriyor ki, İslam'a ve Hazreti Muhammed'e (SAV) yöneltilen hiçbir hareket, cevapsız kalmayacaktır" dedi.
Eylem, olaysız sona erdi.

 

Diğer taraftan, Malatya'da bir grup sivil toplum örgütü, ABD'de çekilen ve İslam'a hakaretlerde bulunan "Müslümanların Masumiyeti" adlı film için ortak tepki gösterdi.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti'nde MAZLUMDER, TİMAV, MEŞALE, BİLSAM, Salkım-Der, Taşem-Der, Tecde-Der, Han-Der, Memur-Sen, Eğitim-Bir-Sen, Yağmur-Der, Din Görevlileri Derneği ve Diyanet-Sen tarafından Müslümanların Masumiyeti adlı filme yönelik ortaklaşa basın açıklaması yapıldı.

Malatya Sivil Toplum örgütleri adına ortak basın açıklamasını okuyan Mahmut Balcı, "Peygamberimize hakaret içeren bir filmin gündeme oturması, zaman ayarlı bir bomba işlevi görmektedir. Müslüman toplumları galeyana getirilmekte ve ağır sonuçlara yol açabilecek olaylar yaşanmaktadır. Peygamberimize veya başka bir değerimize yapılan hakareti elbette kabul etmeyiz ve bu tür girişimleri lanetliyoruz. İslam topraklarında bir değişim rüzgarlarının estiği dönemde, batının Avrupa ve Amerika olarak farklı sesler çıkardığı bir zaman diliminde, Amerika'da seçim hesaplarının kasırga üretecek bir yarışa doğru gittiği bir vakitte ve hemen yanı başımızda yaşanan Suriye gerçeği ile zor anlar yaşarken, Peygamberimize hakaret içeren bir filmin yayınlanması, üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur" dedi.

"Değerlerimize saldırı karşısında duyarlı olmalıyız" diyen Balcı, şu ifadelere yer verdi:

"Bu filmi bir film olduğunu düşünerek gözardı etmemeliyiz. Tepkilerimizin ölçülerini iyi ayarlamalıyız. Libya'daki bir sonucu doğurabileceğini düşünerek, tepkilerimiz kan kokusu almış köpek balığı saldırısına yol açmamalı. Sanat adına veya başka bir sebep üreterek değerlerimize hakaret edilmesini kabul edemeyiz. Kimse sanat icra ediyorum aymazlığı ile Müslümanların başının tacına dil uzatamaz. Bu tür girişimler elbette gönül arzu eder ki, dünyanın bütün aklı başında olan insanları tarafından ortak bir dil ve müdahale ile ağır sonuçlara yol açmadan yok edilsin. Asırlardır dünyayı sömürenler, yeni bir iştahla başka hesapların peşinde koşmaktadır. Oysa hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz ve dünya artık her olayın anında duyulduğu bir köy hükmündedir. İnsan kıyameti kendi elleriyle hazırladığını göremeyecek bir sömürü inadıyla yol almaktadır. Malatya'da faaliyette bulunan sivil toplum örgütleri olarak bütün dünyayı, gözü kan ve sömürü bürümüş liderleri ve çevreleri, bu kan yalnızca Müslümanları değil hepinizi yutar diye uyarıyoruz." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 515
Bu Ay : 6530
Toplam : 6530

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom