Türk Eğitim-Sen Eğitim Sistemini Eleştirdi

Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen, yeni eğitim sisteminden dolayı birçok öğretmenin açıkta kalacağını iddia etti.

Türk Eğitim-Sen Eğitim Sistemini Eleştirdi Malatya Eğitim

Türk Eğitim-Sen Malatya Şubesi’nde basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, "Türk Eğitim-Sen olarak, yeni eğitim modeli tartışılmaya başlandığı anda ve kanunun TBMM’de görüşüldüğü süreçte sisteme ilişkin ikazlarımızı defalarca dile getirmiştik. Okullarımızın fiziki durumu, öğretmen kapasitemiz ve eğitim planlamalarımız açısından getirilmek istenen sistemin uygun olmadığını, zorunlu eğitimin okul öncesini de dahil ederek 13 yıla çıkarılmasını ve 1+5+3+4 şeklinde kademelendirilmesi gerektiğini söylemiştik.

Özellikle ilkokul eğitiminin 5 yıldan 4 yıla düşürülmesinin sınıf öğretmenleri açısından büyük sıkıntı doğuracağına, binlerce öğretmenimizin norm fazlası olacağına dikkat çekmiştik. Nitekim ağustos ayı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tespitlere göre 29 bin 103 sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna düşmüştür. 60 ile 66 ay arası çocukların okula gönderilmemesi durumunda sınıf öğretmeni fazlalığı 40 bin sayısını bulacaktır. Ayrıca bazı okullarımızda müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı, norm fazlası durumuna düşmüştür. İlköğretim okulları, ilkokul ve ortaokul olarak ayrıldığından dolayı binlerce branş öğretmeni okulunu değiştirmek durumunda kalmıştır" dedi.

"Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen iller arası nakillerde ve özür grubu atamalarında 8 ile 10 il dışında bütün iller sınıf öğretmenlerine kapalı gösterilmiş, tayin isteyen binlerce öğretmen mağdur edilmiştir" diyen Şenol, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Özür grubu tayinlerini yılda bir defaya indiren, il emri uygulamasını kaldıran bakanlık, bu defa da yeni sistemle birlikte yeni bir mağduriyete sebep olmuştur. Eş durumundan tayin isteyen öğretmenlerin ataması yapılmamış, bu öğretmenlerin aile huzuru ortadan kaldırılmıştır. Sırf bu sebepten dolayı evlenmesi gereken binlerce öğretmen evliliklerini ertelemiştir. İlimizde norm fazlası gösterilen 2011-2012 eğitim öğretim yılında 5'inci sınıfı mezun edenlerle, yine bu öğretim yılında 5'inci sınıfı alması gereken öğretmenler norm fazlası gösterilmiştir. Yapılan bu işlemin yönetmenliğe aykırı olduğunu norm fazlası öğretmenlerin değerlendirilmesi hizmet puanına göre yapılması gerekmektedir. Yönetmeliğe aykırı bir uygulamadır. Norm içinde olan bu öğretmenler mahkemeye başvurduklarında kesin bir şekilde kazanacaklardır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu yanlıştan dönüp yasanın gereğini yerine getirmesini talep ediyoruz. Hiç kimse yasaların üzerinde değildir. Yaşı 60 ile 66 ay arası çocuğu bulunan veliler çocuklarını okula göndermemek için rapor almak için hastane kapılarında beklemişlerdir. Rapor almak isteyen veliler yetkili bakan ve Başbakan tarafından tehdit edilmiş; doktorların rapor verme yetkisi gasp edilmiştir.

Yeni uygulamayla haftalık ders saatleri artırılmış; ikili eğitim yapan okullarda öğrencilerin akşam saat 19:00'lara kadar okulda kalmaları sağlanmıştır. Bu uygulama öğrencilerin can güvenliği açısından sakıncalıdır. Böyle bir uygulama ancak bütün okullar normal öğretime dönüştürüldükten sonra uygulanabilir. Bu haliyle öğrenci ve veliye artı bir külfet getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. 2012-2013 eğitim öğretim yılı sıkıntılar yılı olacak; başarı yüzde yüz düşecektir." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 947
Bu Ay : 2515
Toplam : 2515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom