'Aşı Şart'

Uzmanlar, okula yeni başlayan çocukların hastalıklardan korunması için grip aşısı olmaları gerektiğini söyledi.

'Aşı Şart' Malatya Yaşam-Sağlık

Universal Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemil Tüzüner, okula yeni başlayan çocukların ailelerine uyarılarda bulundu. Tüzüner, okula başlayan çocuklarda bulaşıcı hastalıklar konusunda artış gözlendiğini belirterek, "Gribal enfeksiyonlar, kalabalık, havalandırmanın az olduğu, hijyenik şartların olmadığı okullarımızda meydana geliyor. Ekim ve nisan ayı arasında büyük artışlar göstermektedir.

Gribal enfeksiyonlara yol açan nedenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Okullardaki sınıfların öğrenci sayısını arttırmamakta fayda var. Zaten okullar bu hususlara dikkat ediyor. Sınıf havalandırmalarının çok iyi olması gerekiyor. Hasta olan öğrencilerin sağlam arkadaşlarının yanında eğitim görmemesi lazım. Öğretimlerine ara vermelerinde fayda var. Öğrencilerin el temizliğine dikkat etmeleri gerekir. Gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek lazım. Ellerimiz bol sabunlu suyla sık sık yıkamamız gerekmektedir” dedi.

“ARAŞTIRMACILARA GÖRE AŞI GRİP SIKLIĞINI YÜZDE 60 İLE 80 ARASINDA AZALTIYOR”

Hastalık sayısının azalmasında aşıların etkili olduğunu söyleyen, “Elimizde olmayan nedenlerden dolayı virüslerle karşılaşıyorsak hasta olmaktan başka seçeneğimiz kalmamıştır. Her yıl o senenin en çok hastalık yapma virüslerine hazırlanmış grip aşıları piyasaya sürülüyor. Araştırmacılara göre aşılar grip sıklığını yüzde 60 ile 80 arasında azaltıyor. 1 yıl önce yapılan grip aşısının 1 yıl sonrasına etkisi yoktur. Grip aşısının çocuklarda istisnai dışında sakıncası yoktur” ifadelerini kullandı

“AŞI VURULDUKTAN SONRA BİRKAÇ GÜN KIRIKLIK OLABİLİR”

Grip aşısı 1 ay arayla iki doz yapıldığını ifade eden Tüzüner, “Bir önceki yıl grip aşısı yapılan çocuklara tek doz yeterli oluyor. 3 yaşının altındaki çocuklara yarım doz uygulanıyor. 3 yaş üzerindeki çocuklara ise tam doz uyguluyoruz. Aşıdan sonra birkaç gün kırıklık olabilir. Önemli bir yan etki ile karşılaşmıyoruz. Grip aşılarının içerisinde hastalık yapan virüsler bulunmamaktadır. Virüslerin bir takım antijenik parçacıkları aşının içine katılmaktadır. Bunlar hastalık oluşturamamaktadır. O yüzden grip aşısından sonra oluşan hafif ateş aşı reaksiyonuna bağlanabilir. Yada aşıdan önce bulaşmış virüs şeklinde olabilir. Aşı vurulduktan sonra grip aşısı hastalık yapmaz” diye konuştu.

“GRİP İLKBAHAR VE KIŞ AYLARINDA ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR”

Aşı her yıl farklı formlarda ortaya çıktığını söyleyen Tüzüner, “Bu formların piyasaya eylül ayında çıkıyor. En erken eylül başı ve ortası gibi yapılabilir. Grip ilkbahar ve kış aylarında çok sık görülüyor. Eylül ayından başlayıp mart, nisan ayına kadar uygulanabilir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 209
Bu Ay : 7006
Toplam : 7006

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom