Gezi Teknesi Tamamlanmak Üzere

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Karakaya Baraj Gölü’nde hizmet verecek olan ve yapımı süren gezi teknesinde incelemelerde bulundu.

Gezi Teknesi Tamamlanmak Üzere Malatya Haber

Gemi inceleme programına, Vali Doç. Dr. Ulvi Saran ile birlikte Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Kale Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu da katıldı.

Gezi teknesinde incelemelerde bulunan Vali Doç. Dr. Ulvi Saran basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Malatya gibi çevresinde önemli su varlığına sahip baraj gölü bulunan illerin suya olan ilişkileri ve suyla olan bağlantıları açısından çok daha iyi imkanlarla iç içe bulunması lazım. Genellikle iç sularımızda barajlarımızda sosyal amaçlı, gezinti amaçlı ya da bu çerçevede bir takım faaliyetleri yürütülmesine yönelik tekneler pek yapılmıyor.

Teknelerin genellikle ya deniz kenarında ya da doğal iç göllerde olmasına gerekli bir anlayış var ama Malatya’nın Fırat nehrinin önünde baraj yapılması suretiyle de olsa gerçekten çok geniş yüzeyi bulunan bir su yüzeyi var. Bu su üzerinde insanlarımızın gezinti yapabilecekleri, sosyal amaçlı etkinliklerini yürütebilecekleri ve eğlenebilecekleri gemilere ihtiyaç vardır. Bizler Malatya halkına hizmet verme düşüncesi ile Ulaştırma Bakanlığına bağlı olan birimden küçük bir destek almıştık, bu desteğe bir işadamımızın da desteğini katkı ederek 150 kişilik bir gezinti teknesi yapılmasına karar verdik.

İlk aşamada bize sağlanan kaynak ile ancak 25 kişilik küçük bir tekne yapılabiliniyordu ve o tekne sadece Valiliğin ihtiyaçlarına cevap verebilir büyüklüğünde olacaktı. Bizlerde bu kaynağa başka bir kaynak daha ekleyerek sadece Valiliğin ihtiyaçlarına değil Malatya halkının ihtiyaçlarına da cevap versin. Malatya yakın zamanda Büyükşehir olacak ve Büyükşehir olma münasebeti ile bu tür farklı imkanlara sahip olması son derece büyük bir önem arz ediyor. Gemimizin şuan için ufak eksikleri var. Çok kısa bir süre içerisinde bütünü ile tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Gemi için yapılacak iskelelerden de bahseden Vali Saran, “3 tane iskele yapılacak. Bu iskelelerde insanların gerek ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile gerekse gezinti amacı ile gemilere inerken binerken kullanacakları yerler. Belki Pütürge ilçesinden alternatif bir hattı olacak burası, kışın Pütürge ilçesinde yolların kapanması halinde gemi ile insanların o yoldan Malatya’ya gidip gelmeleri mümkün olacak” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, “Malatya’da farklı bir gezi aracı oldu. Malatya’nın hemen kıyısında bir baraj gölü var ama bunu yeteri kadar kullanamıyoruz. Böyle güzel bir geminin yapılması da ve birçok etkinliğe uygun şekilde yapılmış. Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek bir kapasitede bir gemi, kazandırılmış oldu” şeklinde konuştu.

Gezi Teknesinin yüzde 24’ü İl Özel İdaresine ait olmak ile birlikte 3 işadamının daha ortak olduğu bildirildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 142
Bu Ay : 765
Toplam : 765

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom