Gündüzbey'de Çalışmalar Devam Ediyor

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Yeşilyurt ilçesinin Gündüzbey kasabasında sokak sağlıklaştırması yapılan evlerin onarımlarını inceledi.

Gündüzbey'de Çalışmalar Devam Ediyor Malatya İlçe

Koruma ve Uygulama Birimi (KUDEB) Müdürü Levent İskenderoğlu ile bazı ilgili ve yetkililerle incelemede bulunduktan sonra açıklama yapan Vali Ulvi Saran, "Gündüzbey'de başlatmış bulunduğumuz geleneksel tarihi dokunun korunmasına ve ihya edilmesine yönelik çalışmanın bir ayağını gerçekleştirdik. Toplamda Gültek Sokak'ta 10 evi kapsıyor.

Daha sonra diğer sokaklarda da yenileme çalışmaları yapılacak. Bu çalışmamızla geleneksel Malatya evlerinin bulunduğu sokakları bir bütün olarak eski yapısına kavuşturmayı amaçlıyoruz. Sokaklarda karşılıklı bulunan evlerin ön cepheleri, pencereleri, pencere pervazları, kapıları ve çatıları tamamen elden geçiriliyor.

Evlerin içerilerine girilmiyor ama bazı evlerin avlu kısımlarındaki ve iç kısımlarındaki kapıların elden geçirilmesi sağlandı. Bu uygulama Koruma Uygulama Denetim Birimimiz tarafından yapılıyor. Gültek Sokak az sayıda evi kapsayan bir yerdir. Ancak buradaki sayı ile kalmıyor bu çalışmamız; Yeşilyurt’un tarihi dokusunu oluşturan geleneksel Yeşilyurt evlerinin bulunduğu sokağı tamamlamıştık. Orada yapılan bazı betonarme evleri sokağa uydurmak için, sokaktaki tarihi dokuya uydurmak için bir benzetme çalışması yapılıyor.

Malatya’nın tarihi mirasını ve geleneksel dokusunu taşıyor. Bundan 30 yıl önceye kadar Malatya’da geleneksel Malatya evleri çok fazla sayıdaydı. Şu anki sayının belki 10 katıydı. Hızlı kentleşme ile betonlaşma ile apartman tarzı betonarme yapıların çok hızlı bir biçimde yaygınlaşması ile, geleneksel evlerimiz bir bir ortadan kalkıyor. Bunların kalkması ile birlikte insanların hatıraları ortadan kalkıyor, yapı gelenekleri geçmişe yönelik birikimlerini oluşturan ilkler ortadan kalkıyor" şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom