Bin 276 Mülteci Malatya'ya Getirildi

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçan bin 276 mülteci, minibüslerle Malatya’ya getirilerek öğrenci yurdu ve yatılı okula yerleştirildi.

Bin 276 Mülteci Malatya'ya Getirildi Malatya Haber

Beşar Esad’ın baskısından kaçıp Hatay’dan sınırı geçen Suriyeliler, burada minibüslere bindirilerek güvenlik önlemleri altında Malatya’ya getirildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’nın koordinasyonunda Malatya’ya gelen ilk ekipte 54 minibüste bulunan 944 Suriyeli, il merkezindeki Battalgazi Erkek Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi. Emniyet Müdürlüğü’nün güvenlik önlemi aldığı, 112 acil servisin sağlık, müftülük ve İnönü Üniversitesi'nin de Arapça tercüman desteğinde bulunduğu Suriyeli mülteciler, minibüslerden indirilerek kontrollü bir şekilde öğrenci yurduna yerleştirildi.

Çok sayıda bebek ve küçük yaşta çocuğun da bulunduğu Suriyelilerin, yanlarında küçük parça eşyalar da getirdikleri görüldü. Suriyeli mültecilerden rahatsız olanlara 112 acil servis ambulansında sağlık hizmeti verildi. Yurda yerleştirildikten sonra yurt idaresi tarafından temiz nevresim ve sabun dağıtılan Suriyelilere, 3 öğün yemek verileceği belirtildi.

Malatya’ya gönderilen ikinci kafilede ise 11 araçla gelen 332 Suriyeli, Battalgazi ilçesindeki Yatılı Bölge Okulu’na yerleştirildi. AFAD İl Müdürü Ercan Önal, toplam bin 276 kişinin geldiğini söyleyerek, mültecilerin gece saat 15.00’den itibaren kente gelmeye başladığını ve bu sayının artabileceğini de kaydetti. Önal, Emniyet ile güvenlik, müftülük ve İnönü Üniversitesi ile tercüman, Sağlık Müdürlüğü ile de sağlık hizmeti desteği aldıklarını aktardı.

Suriyeli mülteciler için yurtlarda sürekli Arapça tercüman görevlendirilirken, güvenlik önlemleri için de polis ekipleri bulundurulacak. Malatya’ya yeni mülteci gönderilmesi halinde, bazı okul pansiyonları ile yatılı okul ve bazı misafirhanelerin de hazır bekletildiği bildirildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 509
Bu Ay : 2038
Toplam : 2038

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom