Planetaryum ve Bilim Merkezi

Malatya’ya Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin yapılacağı bildirildi.

Planetaryum ve Bilim Merkezi Malatya Kültür-Sanat

Malatya Valisi Ulvi Saran; Vali Yardımcısı Abdullah Abit Öztoprak, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mehmet İşidoğru ve Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ile birlikte, FKA Salonu’nda Planetaryum ve Bilim Merkeziyle ilgili açıklama yaptı.

Vali Saran, Anemon Oteli yanında Kent Tarihi ve Uygarlıklar Müzesi bitişiğinde yaklaşık bin metre kapalı alan ve toplam 12 bin metrekare alana yapılacak olan Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin finansmanının; İşadamı Kemal Değirmenci, İl Özel İdaresi ve Sosyal Destek Projesi’nden (SODES) sağlanacağını bildirdi.

Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin Malatya’nın tanıtım potansiyelini arttırıp, cazibe merkezi olması için mihenk taşı olacağına dikkat çeken Vali Saran, Selçuklu mimarisiyle yapılacak olan merkez hakkında ayrıntılı bilgi aktardı.

Planetaryum ve Bilim Merkezi ihalesinin 24 Ağustos’ta yapılacağını söyleyen Saran, 2013 yılı sonunda bitirilmesinin planlandığını vurguladı. Saran, merkez hakkında özetle şunları söyledi:
"Bilim merkezleri, her yaştan insanı bilimle buluşturmak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış deney ve uygulama merkezlerdir.

Bilim merkezleri, kişilerin tüm duyularına hitap eder ve isteyene okuyarak, isteyene dinleyerek, isteyene uygulayarak öğrenme fırsatı sunar. Planetaryum astronomiye görsellik kazandırmak ve geniş kitlelere, özellikle çocuklara ve gençlere ulaşmak adına ideal popüler bilim merkezidir. Planetaryumda, gökyüzü gerçeğine çok yakın bir biçimde, kubbede yer alan perdeye yansıtılır. Seyirciler ise kubbenin altına yerleştirilen koltuklardan, kendilerini gerçek gökyüzünün altında gibi hissederler.

Malatya Planetaryum ve Bilim Merkezi ilimiz ve bölgemiz için yerli ve yabancı turistlerin gezip görecekleri, Malatya'nın turizm potansiyelini arttıran bir cazibe merkezi olacaktır. Bilimsel sergi ve deney alanı, 82 kişi oturum kapasiteli planetaryum, sinevizyon salonu, bilimsel deney malzemeleri ve kitap satış alanı ile kafeteryası olacaktır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 740
Bu Ay : 2269
Toplam : 2269

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom