Ağustos Toplantıları Tamamlandı

Malatya İl Genel Meclisi, Ağustos ayı toplantılarını tamamladı. İl Genel Meclisi’ne sunulan raporda, tarımda çalışan kadınların sorunlarının çok olduğu bildirildi.

Ağustos Toplantıları Tamamlandı Malatya Haber

İl Özel İdaresi Salonu’nda Naci Şavata başkanlığında Ağustos dönemi son toplantısını yapan İl Genel Meclisi’nde, tarımda çalışan kadınların sorunlarına ilişkin rapor da ele alındı. İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyon Başkan Nuri Karadaş başkanlığındaki komisyon üyeleri tarafından, Malatya’da çalışan tarım işçisi kadınların sorunları araştırıldı ve meclise rapor sunuldu. Sunulan raporda, "Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu olarak, İl Meclisi'nin aldığı karar gereği tarım sektöründe çalışan mevsimlik kadın tarım işçilerinin iş hayatında karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri maddeler halinde sıralanmıştır" denilerek şöyle devam edildi:

"Tarım işçi kadınlarının mesai saatlerinin çok uzun olması, tarım işlerinde çalışan kadınların bir kısmının maddi problemler nedeniyle lise tahsiline devam edememesi, tarım işçisi çalıştıracak olan işverenin, çalıştıracağı tarım işçilerinin kapasitesine göre barındıracağı ev yapması zorunlu hale getirilmelidir. Aksi halde çadırlarda insani yaşamı sürdürmek mümkün olamamaktadır. Kayısı işi zor ve tecrübe isteyen bir iş olmasına rağmen, kayısı fiyatlarının düşük olması çalışan kadın işçi ücretlerinin düşük olmasına yansımaktadır."

Nuri Karadaş, özellikle kadınların tarım işçiliğinde birçok sorunlarla karşılaşıldığını gördüklerini söyledi.

KAYISININ SORUNLARI DA TARTIŞILDI

Komisyon raporu görüşülürken söz alan meclis üyesi Naki Düzova, tarım işçileri için konteynır kullanılmasının önemini anlatırken, Deniz Kayıkçı ise kayısı üreticisinin kayısıdan yeterince gelir elde edemediğinden, çalıştırdığı işçiye yeterince imkan hazırlayamadığını vurguladı. Toplantıda, kayısının sorunlarını da meclis üyeleri dile getirdi.

CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Mengüç, yeniden Kayısıbirlik’in açılmasını isteyip, kayısı üreticilerinin ancak örgütlü sorunların üstesinden gelebileceğini savundu. Mengüç, "Kayısıbirlik geçmişte kötü yönetilip kapatıldıysa, bunun hesabı sorulmalıdır. Cezasını üretici çekmemelidir" önerisinde bulundu.

Meclis üyesi Vahap Altınok da, kilosu 3 dolara satılan kuru kayısının yurt dışında 15 dolara, yaş kayısı kilosu Malatya’da 1 TL iken Ankara’da 4 TL’ye satılmasını dile getirerek, üreticinin değil aracının kazandığını söyledi. Kimi meclis üyesi, kayısının gerek ulusal ve gerekse uluslararası reklamının yapılmasını önerip, bu yıl rekolte fazlalığı nedeniyle üreticinin alın terini karşılayamadığını dile getirirken, bazı meclis üyeleri de soğuk hava deposu yapılması ve kayısı suyu fabrikası kurulmasını önerdi.

Toplantı sonunda, gündem dışı verilen önergeler de ele alındı. Pütürge ilçesi Tepehan beldesinde 3 mahalleye 2 adet içme suyu sondajı vurulması, Yeşilyurt ilçesi Görgü köyüne 1 adet suluma suyu sondajı vurulması teklifleri de komisyonlarda görüşülmek üzere havale edildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 618
Bu Ay : 1136
Toplam : 1136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom