Sürgü'ye Ziyaretler

Malatya’nın Doğanşehir ilçesi Sürgü beldesinde yaşanan olaylardan sonra, sivil toplum kuruluşları Sürgü’de ziyaretlerde bulundu.

Sürgü'ye Ziyaretler Malatya İlçe

Avrupa Malatyalılar Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Alabaş, Hollanda Malatyalılar Dernek Başkanı Abidin Kılıç, Malatya Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mehmet Fendoğlu ve İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Öz Murat Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ali Koçyiğit ile birlikte Sürgü'yü ziyaret ettiler.

Sürgü Belde Belediye Başkanı Faruk Taşdemir’i de ziyaret eden ve ziyarette Sürgü’de böyle bir olayın yaşanmasından duydukları üzüntüleri belirten Murat Alabaş, "Belediye başkanımız ve Sürgü halkının yanındayız.

Bizim ulusal kanallar ve yurt dışında yayın yapan kanallarımız bu olayı büyütmesinler. Malatya’da Alevi, Sünni, Türk, Kürt ayrımı olmadı, bugünden sonra da olmayacak. Özellikle Almanya’daki Türk konsoloslukları önünde çeşitli eylemler yapanlar bu olayı büyütmesinler. Biz Almanya’da yaşayan 80-85 bin Malatyalı; Alevi’siyle, Sünni’siyle, Türkü ve Kürt'üyle beraberiz, yarında beraber olacağız" ifadelerini kullandı.

"Yarın dış güçler bu olayı kaşımasınlar. Biz ne Suriyeyiz ne de Mısırız" diyen Alabaş, şöyle konuştu:

"Burası Türkiye Misakı Milli sınırları içerisinde ve Atatürk’ün dediği gibi 'yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesinden ayrılmayacağız. Sürgü halkına teşekkür ediyoruz. Bizi çok iyi şekilde ağırladılar. Birkaç gün içinde de dostluk yemeği verilecektir. Sürgü’de hiçbir problem yoktur. Bütün halkımız huzur içindedir. Diğer medya kuruluşlarının abarttığı gibi kesinlikle burada hiçbir şey söz konusu değildir."

Sürgü Belediye Başkanı Faruk Taşdemir de, "Sürgü Belediyemiz keşke bu olaylarla değil de, alabalık tesisleriyle meşhur Malatya'nın tek turizm tesisi olmasıyla, yılda 600 ton alabalık yetiştiren bir yer olmasıyla anılsaydı. Maalesef Ramazan davulcusu ile Alevi kardeşimizin arasında çıkan tartışma işi bu hale getirdi. Sizler de görüyorsunuz ki bizim kimselerle sorunumuz yoktur, bundan sonra da olmaz.

Bizim bu dostluğumuzu bu kardeşliğimizi kimse bozamaz. Bizler kirve olmuşuz, kız almış kız vermişiz. Biz kardeşlerimizle burada mutluyuz" şeklinde konuştu.

Kimsenin mutluluklarını bozamayacağını belirten Taşdemir, "Alevi de bizim kardeşimiz Sünni de bizim kardeşimizdir. Aleyhimizde haber yapan medya kuruluşlarını da barış yemeğine çağıracağız ve onlar da yanlış yaptıklarını farkına varacaklar. Bizler artık Sürgü Belediyemizi alabalığımız ile tanıtmak istiyoruz. Birkaç gün içinde barış yemeğimizi de düzenleyeceğiz" dedi.

Doç. Dr. Ali Koçyiğit de Alevi aileye üzüntülerini dile getirerek, "Sürgü’de böyle bir olayın yaşanması gerçekten üzücüdür. Türkiye’de Alevi, Sünni, Türk, Kürt ayrımı yaparak bizi bölmeye çalışanlar emellerine ulaşamayacaklar" diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 266
Bu Ay : 7063
Toplam : 7063

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom