Öz, Ticaret Borsasını Ziyaret etti

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, beraberinde; AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Merkez ilçe başkanı Osman Güder ve diğer parti yöneticileriyle birlikte Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Öz, Ticaret Borsasını Ziyaret etti Malatya Haber

Milletvekili Ömer Faruk Öz, burada Ziraat Bankası ile yapılan üreticilere düşük faizli kredi konusunda açıklamalarda bulundu. Öz, Kayısı Tanıtım Grubu’nun kurulması için bir merhalenin daha geçildiğini belirterek, "Yeni Ticaret ve Sanayi Odası binasında Ticaret Borsası'na da yer verilmelidir" dedi.

Ziyarette ilk olarak konuşan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Tahir Kalaycıoğlu, "Malumunuz kayısı sezonundayız. Malatyamıza yakışanı ne ise onu yapmamız lazım. Basını, bürokratı, sivil toplum kuruluşu ve siyasileriyle birlikte iyi bir sezon geçirmek için çaba gösteriyoruz. Ziraat Bankası kanalıyla da üreticilere kredi imkanı sağlandı. Üreticilerimizin bir nebze de olsa yarasını saracağını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, "Kayısının merkezi olan, alım satım yerinin yapıldığı Ticaret Borsası ilimize önemli ekonomik girdiler sağlıyor. İş Bankası’ndan sonra Ziraat Bankası’ndan da sağlanan hasat pazarlama kredisiyle bir nebze de olsa üreticimiz nefes alacak. Kayısı üreticisi, işçi parası gibi giderlerini bu kredi ile sağlayıp, ürününü pazara erken getirmeyecek. İnşallah çiftçimiz bu kredilerden gerektiği gibi istifade eder" şeklinde konuştu.

Milletvekili Ömer Faruk Öz ise önce Ticaret Borsası’nın bina sorununa temas ederken, "Malatya Ticaret Borsası’na bu bina yakışmıyor. Yeni yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) binasında Ticaret Borsası’na da yer verilmelidir" tavsiyesinde bulundu.

Malatya’nın geçim kaynağı olan kayısının daha fazla para etmesi için soğuk hava depolarının arttırılmasının gerektiğini belirten Öz, "Şu anda 30 bin tonun üzerinde soğuk hava deposu var. Ancak yeterli değil. İlçe ve merkez bazında mutlaka soğuk hava depolarını arttırmalıyız" diye konuştu.

Yıllardır meyve suyu fabrikası eksikliğinden söz edildiğini vurgulayan Öz, "Meyve suyu fabrikaları yetkilileri, bir ürün, bir meyve için meyve suyu fabrikası kurulması rantabl değil diyorlar. Kayısı ile birlikte erik ve şeftali de bu meyve suyu fabrikasında işlenmeli önerisi sunuluyor. Bu konuda, gerek Valilik, gerek Belediye Esenlik Şirketi ve özel teşebbüs işbirliğiyle, meyve suyu fabrikası kurulmasını öneriyorum" dedi.

Milletvekili Öz, Kayısı Tanıtım Grubu konusunda bir aşama daha kaydedildiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Müsteşar yardımcısıyla görüştüm. Kayısı Tanıtım Grubu yazısının Ekonomi Bakanlığı’na intikal ettiğini söyledi. Bu bir gelişmedir. Kayısı Tanıtım Grubu kuruldu gibi... Kayısı Tanıtım Grubu kurulunca, yılda 1,5 milyon TL Kayısı Tanıtım Grubu'nda birikmiş olacak. Bu ihraç edilen kayısılardan kesiliyor ve fonda birikiyor." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 379
Bu Ay : 897
Toplam : 897

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom