Haçlı zihniyetiyle çalışmışlar!

Irak'ta adı sivil ölümlerin gerçekleştiği birçok katliama karışan Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın kurucusu Erik Prince'in 'Haçlı bir zihniyette...

Haçlı zihniyetiyle çalışmışlar! Türkiye-Dünya

Amerika'da şirket hakkındaki davalar sürerken, iki eski şirket mensubu, Blackwater ve kurucusu Prince hakkında çeşitli iddialar ortaya attı. Güvenlik gerekçesiyle kimlikleri gizlenen tanıklardan biri, Prince'in 'kendisini bir Hıristiyan haçlısı gibi gördüğünü ve Müslümanlarla, İslam inancını dünyadan silmeyi görev edindiğini' anlattı.

Eric Prince'in 'Iraklıların öldürülmesini teşvik ettiğini, bunun için ödül koyduğunu' söyleyen gizli tanık, çok ciddi bir başka iddiada daha bulunarak, Prince'in Blackwater ile ilgili soruşturmalarda bilgi veren ya da bilgi vermeyi düşünen eski çalışanlarını öldürdüğünü söyledi. John Doe 2 takma adıyla ifadesi alınan gizli tanık, söz konusu cinayet iddialarını da eski iş arkadaşlarından duyduğunu dile getirdi. Şirket kurucusunun, Irak'a gönderdiği güvenlik elemanlarını kendi fikrini paylaşanlar arasından seçtiği de ileri sürüldü. Gizli tanıklar, söz konusu özel güvenlik şirketinin suç teşkil eden video görüntüleri, e-posta yazışmaları ve belgeleri yok ettiğini de aktardı. Blackwater firmasından yapılan açıklamada ise Prince hakkındaki iddialar reddedildi.

TANIKLAR ÖLDÜRÜLDÜ

Kod adı John Doe 1 olan tanık, şirket hakkında, "Patron Eric Prince kendini bir Hristiyan Haçlı olarak görüyordu. Bu niyetle bütün Müslümanlar'ı yok ederek İslam dinini ortadan kaldırmak istiyordu" suçlamasını yaptı.

"Blackwater şirketi Irak'ın çöküşünü cesaretlendirdi ve bunu yapanları ödüllendirdi" suçlamasını yapan şirketin eski iki çalışanı, güvenlik şirketinin ayrıca suç teşkil eden video görüntüleri, e-posta yazışmaları ve belgeleri yok ederek şüpheli bazı olayları da örtbas ettiğini söyledi.
Blackwater, ayrıca bu dava kapsamında sivilleri kasten öldürme ve yaralama ile silah kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanıyor. Şirketin eski çalışanlarından kod ismi John Deo 2 olan ikinci şahıs ise, şirketin sahibi ve yönetim kurulu başkanı Eric Prince'nin daha önce şirketle ilgili Amerika'daki yetkili mercilere bilgi sızdıran birçok eski çalışanı öldürdüğünü de öne sürdü.

Deo 2'nin ayrıca, şirketin Eric Prince zihniyetinde olan ve Iraklı Müslümanlar'ı öldürmek için elinden geleni yapacak özel profesyonel kişileri istihdam ederek Irak'ta görevlendirdiğini söyledi. Aynı davada 60 Iraklı sivili temsil eden bir grup avukat da güvenlik şirketini suçladı.
Eric Prince, özel uçağı ile Irak'a kaçak yollarla silah sokmakla da suçlanıyor. ABD ile Irak'ta sıkı bir işbirliği içerisinde olan Blackwater, ABD Savunma Bakanlığı'na sunduğu milyon dolarlık ihaleyi ise kaybetti.

Blackwater şirketinin güvenlik elemanları, 2007 yılının Eylül ayında Bağdat'ta 17 Iraklı sivil öldürmüştü. Bu olay üzerine Irak Başbakanı Nuri El Maliki, şirketin Irak'tan ayrılmasını istemiş ancak Blackwater, bu yılın mayıs ayına kadar görevini sürdürmeye devam etmişti. Lisansının iptal edilmesi sonucu mayısta Bağdat'tan ayrılan Blackwater, ülkenin güneyindeki faaliyetlerini de gelecek aya kadar sonlandıracak.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 882
Bu Ay : 8028
Toplam : 8028

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom